Muzeum bezpieczne przed zimą

Maciej Rajfur

publikacja 23.12.2014 17:30

Zakończył się II etap remontu więźby i pokrycia dachowego budynku Muzeum Archidiecezjalnego. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły. Konieczna inwestycja nie jest jednak ostatnią nagłą potrzebą tego miejsca.

Muzeum bezpieczne przed zimą Podczas ostatecznego oddania prac obecna była specjalna komisja z miejskim konserwatorem zabytków miejskich na czele Maciej Rajfur/ Foto Gość

– Zrekonstruowano zniszczone elementy więźby, a dach pokryto ceramiczną dachówką. Zamontowano nowe rynny oraz rury spustowe. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły, ponieważ uzupełniono ubytki w murze, oczyszczono cegłę i wymieniono część okien – opowiada ks. Józef Pater, dyrektor placówki kulturalnej.

Wrocławska gmina sfinansowała całą inwestycję, a jest ona tym bardziej istotna, ze względu na zbliżające się trudne zimowe warunki atmosferyczne.

Pierwszy etap prac remontowych górnej części budynku został przeprowadzony równo 2 lata temu z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnawianie i modernizowanie Muzeum Archidiecezjalnego cieszy, jednak dotychczasowe działania można nazwać zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Jak podkreśla sam dyrektor, na realizację oczekuje długa lista fundamentalnych renowacji.

– Powinna być dokonana wymiana spróchniałych okien, nie mówiąc już o kanalizacji i sieci wodociągowej, której mamy jeszcze ołowiano-żelazne. Dalej, w fatalnym stanie funkcjonuje ogrzewanie. Stare. kaloryfery są tak skamieniałe wewnątrz, że przepustowość w nich jest prawie zerowa – wylicza ks. Józef Pater.

Niestety, brakuje środków na tzw. audyt, czyli konkretne obliczenia dotyczące prac remontowych. Przypomnijmy, że Muzeum Archidiecezjalne we stolicy Dolnego Śląska zostało założone w 1898 roku i tym samym należy do jednego z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce. Gromadzi ono m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. – Tu chodzi nie tylko o wielkie dobro archidiecezji, ale także bardzo ważne dziedzictwo kultury narodowe – kończy dobitnie opiekun tego cennego dla kultury i historii miejsca.

_____________

 

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: