Boże Narodzenie migane

ac

publikacja 23.12.2014 19:52

Jeśli chcesz zobaczyć, jak anioł uroczyście rozkołysze żłóbek-kolebkę z nowonarodzonym Jezusem, odwiedź w wigilijny wieczór kaplicę niesłyszących w kościele NMP na Piasku.

Boże Narodzenie migane Prace młodych niesłyszących i niedosłyszących artystów można oglądać przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu Agata Combik /Foto Gość

To oni sprawują pieczę nad wrocławską ruchomą szopką, do której co roku ciągną tłumy zwiedzających. Wrocławskie Betlejem, stworzone przez śp. ks. Kazimierza Błaszczyka niemal 50 lat temu, zapoczątkowane zostało przez kilka figurek poruszanych silniczkiem.

Przez lata rozrastało się co rusz o nowe elementy bożonarodzeniowego pejzażu, a obecnie kolejne partie szopki przechodzą renowację. Warto pamiętać, że – choć podziwiać ją można przez wiele miesięcy – to jednak w pełnej krasie obejrzymy ją właśnie w okresie świątecznym. Szopka zostanie uroczyście uruchomiona po Mszy św. pasterskiej, odprawionej w kościele pw. NMP na Piasku 24 grudnia o 22.00.

W duszpasterstwie niesłyszących bożonarodzeniowe przygotowania są co roku bardzo intensywne.

– Bodajże od trzech lat spotykamy się podczas Adwentu na malowaniu pierników. Od dwóch lat sami je również pieczemy – mówi pani Izabela, mama Basi i należącej do duszpasterstwa niesłyszących Małgosi. Pierniki szykowane były m.in. z myślą o kiermaszu świątecznym.

– W styczniu, razem z dolnośląskim okręgiem Polskiego Związku Niewidomych organizujemy spotkanie opłatkowe. W zgromadzeniu funduszy ma pomóc właśnie wspomniany kiermasz – mówi ks. Tomasz Filinowicz, duszpasterz osób niesłyszących i niewidomych archidiecezji wrocławskiej. – Niewidomi przygotowują na kiermasz bombki i inne świąteczne ozdoby, niesłyszący – pierniki.

Członkowie duszpasterstwa wkrótce zaprezentują drugą już edycję świątecznego programu artystycznego pt. „Kolędy świata ciszy”, w którym muzyce i kolędom towarzyszyć będzie język migowy, pantomima. Tymczasem przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu można oglądać wystawę szopek i innych bożonarodzeniowych dekoracji, które powstawały na przestrzeni kilku lat w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących nr 12 we Wrocławiu.

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: