Zagłada, która upomina się o pamięć

Maciej Rajfur

publikacja 10.07.2015 10:57

Jeszcze kilku mieszka pośród nas. Tych co przeżyli. Tych, co pamiętają tragedię, która już zawsze będzie budzić sumienia. Naszym obowiązkiem jest pamięć.

Zagłada, która upomina się o pamięć Patriotyczna vlepka dot. historii masakry na Wołyniu Maciej Rajfur /Foto Gość

72. Rocznica "Krwawej Niedzieli", czyli apogeum ludobójczej działalności band UPA (Ukraińska Armia Powstańcza) na Wołyniu obchodzona będzie w sobotę, 11 lipca, po południu.

Całość rozpocznie się o godzinie 17 w siedzibie Civitas Christiana przy ul. Kuźniczej 11 panelem „Wołyń: ludzie, pejzaż, zagłada, groby”. W tym czasie uczestnicy poznają świadectwa, historię, filmy oraz uczestniczyć będą w dyskusji.

Najpierw będzie spotkanie z Iloną Gosiewską (prezes stowarzyszenia Odra-Niemen). Prezentacja na temat udziału w akcjach ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu. Mieszkańcy obu wiosek zostali wymordowani w dniu 30 sierpnia 1943 roku.

Sotnie bandytów z UPA zaatakowały obie wsie i wymordowały co najmniej 1038 mieszkańców - mężczyzn, kobiet i dzieci.

Następny punkt programu to pokaz filmu dokumentalnego pt: „Kresy. Opowieść o zagładzie” oraz spotkanie z reżyserem Marcinem Bradke i jednym z bohaterów filmu Feliksem Trusiewiczem urodzonym w 1921 na Wołyniu, inżynierem, autorem książek o tematyce kresowej.

Zagłada, która upomina się o pamięć   Feliks Trusiewicz, wrocławianin urodzony na Wołyniu. Cudem ocalał z dokonanej przez policję ukraińską i Niemców krwawej pacyfikacji polskiego osiedla Obórki. Stracił wtedy całą swoją rodzinę Maciej Rajfur /Foto Gość „Kresy. Opowieść o zagładzie” to relacje ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na dawnych kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) i ich opowieść o zagładzie dokonanej w latach 1939 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w wyniku których tracili rodziny i dobytek całego życia.

O godzinie 19 spod siedziby Civitas Christiana wyruszy marsz pamięci pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego). Tam nastąpi złożenie kwiatów i zniczy, o których przyniesienie proszą organizatorzy.