Pobiegnij i pomóż

ac /inf. pras.

publikacja 11.02.2016 20:29

Zbliża się Bieg dla Hospicjów Wrocław 2016 oraz XI Wrocławska Niedziela Hospicyjna.

Pobiegnij i pomóż Pobiegnij w szczytnym celu Jakub Szymczuk /Foto Gość

– Po raz pierwszy we Wrocławiu w takiej formie propagowana będzie idea opieki hospicyjnej. To okazja, by pomóc, by dowiedzieć się czegoś o hospicjach, a także miło spędzić czas – mówi o zbliżającym się sportowym wydarzeniu dr n. med. Anna Orońska, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Bieg dla Hospicjów odbędzie się w niedzielę 21 lutego na terenie AWF we Wrocławiu. Zawodnicy wystartują o 11.00 na terenie Stadionu Olimpijskiego. Pokonają minimaraton, 10 proc. pełnego dystansu maratońskiego, czyli 4 km i 200 m (nawierzchnia: asfalt – 70 proc. oraz szuter – 30 proc.). Więcej informacji o biegu oraz zapisach na www.bdh2016.trenujznami.pl. Całość wpłat uczestników biegu zostanie przekazana na potrzeby chorych – głównie na zakup pomp infuzyjnych i opatrunków specjalistycznych dla Hospicjum Bonifratrów św. Jana Bożego oraz koncentratorów tlenowych dla Hospicjum Domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii. Organizatorem sportowo-charytatywnej imprezy jest Fundacja Hospicyjna; współorganizatorami – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Młodzieżowe Centrum Sportu i AWF we Wrocławiu.

Tydzień później, 28 lutego, odbędzie się XI Wrocławska Niedziela Hospicyjna. Wolontariusze będą tego dnia kwestowali pod wrocławskimi kościołami na rzecz Hospicjum Domowego przy Dolnośląskim Centrum Onkologii oraz z Hospicjum Stacjonarnego pw. Św. Jana Bożego, prowadzonego przez Zakon Bonifratrów. – 10 proc. zebranych środków przekazujemy na rzecz wileńskiego Hospicjum im. bł. Ks. Michała Sopoćki, prowadzonego przez polską zakonnicę, s. Michaelę Rak – tłumaczy dr A. Orońska. – Ja również tego dnia kwestuję z puszką i muszę powiedzieć, że spotykamy się z wielką serdecznością i ofiarnością wrocławian. Rozumieją, że staramy się zapewnić jak najwyższy poziom opieki hospicyjnej, wspieramy również rodziny np. w zakresie opatrunków czy odżywek. Nawet jeśli nie można zatrzymać postępu choroby, to zależy nam na dbałości o jakość życia pacjenta, także w zaawansowanym stadium owej choroby. Jest to troska zarówno w wymiarze fizycznym, psychologicznym, jak i duchowym. Wypływa po prostu z szacunku dla człowieka.

Samo tylko Hospicjum Domowe przy Dolnośląskim Centrum Onkologii otacza opieką rocznie ok. 1000 osób (jednocześnie jest to ok. 140-150 pacjentów). Hospicjum stacjonarne bonifratrów dysponuje 29 łóżkami, domowe opiekuje się ok. 30 osobami.

Zobacz także TUTAJ