Wolności oddać nie umiem

Maciej Rajfur

publikacja 03.05.2016 18:07

Oficjalne obchody trzeciomajowe przy pomniku Konstytucji 3 Maja przypominały, jak ważny i kluczowy dla losów narodu krok zrobili 225 lat temu nasi przodkowie.

Wolności oddać nie umiem Wojewoda dolnośląski składa wieniec przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja Maciej Rajfur/ Foto Gość

Uroczystości pod Panoramą Racławicką zgromadziły władze województwa i miasta, przedstawicieli wielu organizacji, jednostki wojskowe i inne służby mundurowe, kombatantów, harcerzy oraz samych mieszkańców Wrocławia.

- Za każdym razem z dumą przypominamy, że była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie, a druga na świecie. Musimy też pamiętać, że zaledwie kilka lat po jej uchwaleniu Polska przestała istnieć - przypomniał Paweł Hreniak.

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że ten akt z 1791 roku był próbą przeciwdziałania słabości kraju. Był źródłem natchnienia i nadziei dla tysięcy ludzi, ale również zadrą dla innych mocarstw.

- Staliśmy się dla nich zbyt samodzielni. Odebrano to jako zagrożenie dla własnych interesów. Tamten świat, który zanurzał się właśnie w wieku oświecenia, czyli wielkiej mądrości, uznał barbarzyństwo w postaci zaborów i zaakceptował wymazanie Polski z mapy Europy. Dzisiaj spokojnie powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski - stwierdził P. Hreniak.

O jednoczącej roli dokumentu, jakim jest konstytucja, mówił podczas apelu Jerzy Michalak.

- W interesie naszej wspólnoty jest tworzyć państwo i prawo, które respektuje dobro obywateli. Czcząc datę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, pamiętajmy, że dążenie do demokracji jest naszą wielowiekową tradycją. Starszą niż u wielu innych państw europejskich. Bądźmy więc z tego dumni - oświadczył członek zarządu województwa.

Jego zdaniem, Konstytucja 3 Maja była próbą przywrócenia Polsce właściwego jej miejsca w Europie.

- Zaraz potem przyszły jednak Targowica, wojna z Rosją i rozbiory. Pamiętajmy, za konstytucję trzeba walczyć, być może czasem umierać, ale na pewno dla niej pracować - przemawiał J. Michalak.

Zaznaczył, że wspominany dzisiaj akt powstaje w wyniku zgody narodowej. Każda nowa konstytucja powinna wypływać bowiem z porozumienia między Polakami, czyli tymi, którzy rządzą, i tymi, którzy są rządzeni.

- Bo ten akt należy do nas wszystkich. Jest naszą wspólną własnością. Warto tu przytoczyć fragment popularnej polskiej piosenki, która oddaje ducha naszego narodu: „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem” - zakończył J. Michalak.

Po Apelu Pamięci i złożeniu wieńców przez obecne delegacje wielu instytucji i organizacji wszyscy przeszli w uroczystym marszu do archikatedry wrocławskiej na Ostrów Tumski, w której Mszę św. odprawił abp Józef Kupny.

Co powiedział w homilii z okazji święta NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 maja? Przeczytaj TUTAJ.