Cztery pokolenia świętują

Agata Combik

publikacja 22.05.2016 23:31

Parafia pw. Narodzenia NMP w Kuropatniku obchodzi 50-lecie.

Cztery pokolenia świętują Odsłonięta i poświęcona tablica przypomina także o Roku Miłosierdzia i 1050-leciu chrztu Polski Agata Combik /Foto Gość

Na uroczystej Eucharystii, której przewodniczył abp senior Marian Gołębiewski, zebrali się nie tylko mieszkańcy, ale mnóstwo przyjaciół tutejszej wspólnoty.

Wśród kapłanów, którzy uczestniczyli w liturgii, znaleźli się miedzy innymi ks. prał. Norbert Łukaszczyk, który był proboszczem w Kuropatniku od początku powstania parafii w 1966 r. przez 43 lata, ks. prał. Jan Tympalski, zasłużony dla jej powołania czy ks. Jarosław Olejnik – wywodzący się właśnie z Kuropatnika.

– Wspominamy te 50 lat, widząc ile dobra się w tym czasie dokonało – mówił obecny proboszcz, ks. Tadeusz Polan.

– Dziś świętują tu cztery pokolenia – zauważył, wyjaśniając, że przypominają o nich kolejne cztery symbole, obecne na uroczystości: kielich, który w 1930 r. został podarowany na rzecz kościoła w Łoszniowie w archidiecezji lwowskiej, a który został przywieziony po wojnie przez pierwszych przybyszów ze Wschodu, dalmatyka, zakupiona gdy powstała parafia w Kuropatniku, puszka będąca wotum dziękczynnym za 30-lecie parafii oraz dwa nowe ornaty – wotum za jej 50-lecie.

W homilii abp Marian Gołębiewski ukazał tajemnicę Trójcy Świętej stopniowo odsłanianą w historii zbawienia; przywołał także dzieje miejscowej wspólnoty. Sam Kuropatnik wzmiankowany jest już w XIII w., słynął niegdyś z wyrobu naczyń glinianych w tutejszych warsztatach garncarskich. – W 1932 r. pobudowano tu kościół i szkołę. Po wojnie świątynię przejęli katolicy. Zamieszkali tu ludzie przybyli ze Wschodu, m.in. z województwa lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, a także z Polski centralnej. 25 lutego 1966 r. erygowano parafię, 25 października 2003 r. rozbudowany kościół został konsekrowany przez kard. Henryka Gulbinowicza – przypomniał arcybiskup senior, zachęcając do pielęgnowania więzi ze swoją wspólnotą.

Pod koniec Mszy św. słowo do zebranych skierowali pani burmistrz (która podarowała proboszczowi figurkę św. Michała Archanioła, patrona Strzelina), starosta powiatu strzelińskiego, przedstawiciele mieszkańców oraz – otaczany przez nich głębokim szacunkiem i serdecznością – ks. prał. Norbert Łukaszczyk. – Dobrze mi tu z wami było! – mówił ze wzruszeniem. K. Norbert oraz panie Bernadetta Świrska i Janina Szczepańska – należące do najstarszych parafianek, bardzo zasłużone podczas niełatwych starań o utworzenie parafii w komunistycznych czasach – otrzymali z rąk abp. M. Gołębiewskiego papieskie błogosławieństwa. Arcybiskup poświęcił nowe ornaty oraz tablicę upamiętniającą obchody 50-lecia.

Uczestnicy liturgii mogli usłyszeć słynne już parafialne zespoły muzyczne, a także zaopatrzyć się w książkę o historii parafii autorstwa Barbary Ziółkowskiej – mieszkanki Kuropatnika, katechetki.