Międzynarodowy jubileusz

Monika Kordylewska

publikacja 02.10.2016 22:06

Obchody 25-lecia Fundacji św. Jadwigi i poprzedzające je Święto Trzech Narodów odbyły się we Wrocławiu 1 i 2 października.

Międzynarodowy jubileusz Święto Trzech Narodów Krzysztof Mazur

Ogrody Papieskiego Wydziału Teologicznego w sobotnie popołudnie rozbrzmiewały mieszanką języków: polskiego, niemieckiego i ukraińskiego. Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi zorganizowała Święto Trzech Nardów. Od lat działa na rzecz pojednania i poznawania się Polaków, Niemców i Ukraińców, by budować dobrosąsiedzkie relacje między narodami. Okazją do świętowania była 15. edycja „Praktyk zawodowych” w Polsce, w ramach których we Wrocławiu przebywa obecnie 15 młodych ludzi z Ukrainy. Lekarze, architekci i przedstawiciele innych zawodów, zaprezentowali dania kuchni ukraińskiej. Liczna grupa Niemców, związana z fundacją, przyjechała z Dortmundu i przygotowała specjały niemieckie. Nie zabrakło też polskiego bigosu i chleba ze smalcem. Wspólna biesiada przy suto zastawionych stołach i melodiach ukraińskiego zespołu Galicia Folk Band to najlepszy sposób, by budować dobre relacje.

W niedzielę Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego we wrocławskiej katedrze dziękowała Rada Fundacji św. Jadwigi wraz z jej sympatykami i współpracownikami za 25 lat istnienia. Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja św. Jadwigi działa na rzecz zbliżania między narodami. Początkowo dzięki niej poznawali się Niemcy i Polacy, a obecnie swoje cenne doświadczenia przekazują dalej na Ukrainę. To chyba jedna z nielicznych fundacji, jaka powstała oddolnie z potrzeby serca zwykłych ludzi – Polaków i Niemców, którzy poznawali się w niełatwych latach 70., pomagali sobie materialnie i duchowo w kryzysowych latach 80., a dopiero po blisko 20 latach wspólnych działań, już w wolnej Polsce, zawiązali fundację, której patronką obrali św. Jadwigę – postać ważną dla obu narodów. Za jej przykładem od 25 lat fundacja wspiera charytatywnie wrocławskie dzieci, dba o młodzież polską i ukraińską prowadząc projekty praktyk zawodowych w Niemczech i w Polsce, organizuje seminaria, międzynarodowe wymiany młodzieżowe i kursy języka niemieckiego – by bariery językowe nie były przeszkodą w budowaniu relacji. W czasie uroczystości wystąpił Paweł Moras – dyrektor Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, który przybliżył ideę budowania trójstronnych partnerstw i projektów. Wysłuchano też koncertu organowego w kościele pw. NMP na Piasku w wykonaniu Justyny Gleńsk.