Ułani, rozmaryn, białe róże...

Agata Combik Agata Combik

publikacja 06.11.2016 20:49

Koncert Rzeczpospolita Śpiewająca odbył się w Sali Koncertowej Polskiego Radia Wrocław w niedzielę 6 listopada.

Ułani, rozmaryn, białe róże... Mali śpiewacy, wielka pasja Agata Combik /Foto Gość

„Marsz Żuawów”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Morze, nasze morze”, „Serce w plecaku” – to tylko niektóre spośród żołnierskich i legionowych piosenek, jakie zabrzmiały na szczelnie wypełnionej sali. Do słuchania – oraz wspólnego śpiewania – zaprosiła wrocławian Fundacja Młoda Rzeczpospolita, współpracująca w patriotycznym przedsięwzięciu z DA Maciejówka. Koncert, wpisany w obchody zbliżającego się Święta Niepodległości, to część szerszego projektu obejmującego także warsztaty w dolnośląskich szkołach podstawowych.

– Polska to nie tylko krajobraz, to określone wartości… Sensem niepodległości Polski jest to, by wartości, które stanowią o polskim dziedzictwie, zachować i przenieść w czasie. By to było możliwe, warto zadbać o wspólnotę – mówił europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski, podkreślając, że śpiew jest szczególną formą uczestniczenia w kulturze i budowania głębokiej wspólnoty. – Cieszę się, że we Wrocławiu zbieramy się w imię tego, co nas łączy, a nie przeciwko komuś – dodał.

– Co to jest niepodległość? – pytał Błażej Duber, prezes fundacji. – Jej wymiar historyczny, związany z konkretnymi wydarzeniami, rozumiemy najlepiej. Mamy kłopot, gdy pytamy, czym niepodległość jest dzisiaj i czym może być jutro. Jaką ja mogę nadać treść mojej niepodległości, samodzielności, dojrzałości? Warto nad tym pomyśleć.

Podczas koncertu prócz grona instrumentalistów wystąpił chór młodzieżowy, złożony ze studentów i absolwentów wrocławskich uczelni wyższych, chór dziecięcy (uczniowie wrocławskich SP nr 36, 30 i 68, SP w Masłowie, dzieci przyjaciół i sympatyków Fundacji Młoda Rzeczpospolita). Kierownikiem artystycznym projektu jest ks. Bartłomiej Kot, jego koordynatorką Bernadeta Kot, reżyserem – Michał Szwed. Aranżacje chóralne to dzieło ks. Bartłomieja Kota i Aleksandry Kot, instrumentalne – Łukasza Matuszyka. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu PKO BP i europosła Kazimierza Ujazdowskiego.

Więcej: www.mlodarp.pl.

Zobacz ZDJĘCIA