Chrystus uczy prawdziwego mistrzostwa

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 07.05.2017 15:57

Mszy św. w 60. rocznicę ustanowienia święta rzemiosła dolnośląskiego, w katedrze wrocławskiej, przewodniczył proboszcz, ks. Paweł Cembrowicz, delegat abp. Józefa Kupnego i nowy kapelan Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.

Chrystus uczy prawdziwego mistrzostwa Katedralne stalle wypełniły się osobami stojącymi na czele poszczególnych cechów rzemieślniczych. Karol Białkowski /Foto Gość

We wstępie do Mszy św. ks. Cembrowicz przypomniał, że uroczyste erygowanie święta rzemiosła miało miejsce na wrocławskim rynku 7 maja 1957 r.

W homilii krajowy kapelan rzemiosła ks. Krzysztof Rusiecki nawiązał najpierw do przypadającego dziś 54. Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Podkreślił jednak, że samo powołanie dotyczy każdego człowieka i nie ma kapłaństwa bez małżeństwa. Opowiadał historię papieża Jana XXIII, który po święceniach biskupich podszedł do matki. Wtedy usłyszał: "Nie byłoby twego pierścienia biskupiego, bez mojej złotej obrączki. - To znak, jak ważne jest powołanie małżeńskie, rodzinne, które skierowane jest ku prokreacji i wychowaniu dzieci, aby były one nie tylko moimi dziećmi, ale również dziećmi Boga - mówił. - To jest właśnie ten łuk miłości, który zaczyna się w sercach kochających rodziców, ale, który ma swoje całkowite ukierunkowanie do serca Bożego, z którego wypływają wszystkie moce, łaski i talenty, które od Boga otrzymujemy.

Odnosząc się do obchodzonego święta podkreślił, że wśród tych, którzy niosą w swoim życiu talenty są rzemieślnicy z całego świata. Zauważył, że mimo aktualnie obchodzimy 60-lecie święta rzemiosła wrocławskiego, to korzeniami jest ono o wiele starsze.

- Ważne jest to, byśmy nie zagubili drogi, byśmy ukształtowali drogę życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego w oparciu o wartości chrześcijańskie. One są niezmienne, mają swoją siłę, (...) którą przynosi nam Jezus Chrystus, mistrz z Nazaretu, ten, który uczy nas prawdy o życiu, który uczy nas prawdziwego mistrzostwa - dodał. (...) Zaznaczył też, że gdy mówimy o "mistrzu z Nazaretu", to przed oczami ukazuje się nam św. Józef - rzemieślnik.

Kaznodzieja zauważył też, że problemem polskich rzemieślników jest również polityka. Zaznaczył, że los rzemiosła budzi zainteresowanie przede wszystkim przed wyborami, gdy prowadzona jest walka o ich głosy. - Tymczasem do rzemieślnika powinno się przychodzić jak do św. Józefa, który był sprawiedliwy, prawy, pracowity, ale który również był głęboko zanurzony w Panu Bogu. A więc widzieć takiego człowieka, który niesie swoją pracą i trudem pozytywne zmiany w społeczeństwie - mówił. Podkreślił, że to wszystko sprawia, że ludzie rzemiosła zadają sobie pytania o sens dalszej pracy, nauki oraz przekazywania wiedzy i umiejętności.

- Chcemy ,by w tej walce gospodarczej rzemiosło też miało swoje znaczenie i swoich przedstawicieli, ale potrzebuje również pomocy państwa i dobrych ustaw - dodał. Zaznaczył, że istotna jest również jedność całego środowiska i dbanie o edukację, bo młodzież jest bardzo w zawodach rzemieślniczych potrzebna.

Posłuchaj całej homilii:

W uroczystości nie wziął udziału, ze względu na inne zobowiązania, abp Józef Kupny. Skierował jednak do zebranych swoje przesłanie, które przekazane zostało na ręce prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, Zbigniewa Ładzińskiego. Metropolita wrocławski podkreślił, że święto rzemiosła jest hołdem dla wszystkich, którzy po II wojnie światowej przybyli na Dolny  Śląsk, by stworzyć podwaliny pod to, z czego my dziś korzystamy. "Fakt, że Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów naszego kraju, zawdzięczamy w dużej mierze tym, którzy kilkadziesiąt lat temu nie zrażali się warunkami ekonomicznymi, nie rozpaczali  nad stanem zniszczeń, ale ciężko, uczciwie i wytrwale pracowali. Dziś korzystamy z owoców pracy tych, którzy tworzyli waszą izbę i każdy z 36 zrzeszonych w niej cechów" - napisał.

W dalszej części listu ksiądz arcybiskup, krajowy duszpasterz ludzi pracy, zwrócił uwagę, że praca jest jednym z pierwszych zadań, jakie postawił Bóg przed człowiekiem, dając mu wielką moc zmieniania, udoskonalania i czynienia sobie tego świata poddanym. "W ten sposób niejako uczynił człowieka swoim współpracownikiem. Bóg do tego stopnia zaufał człowiekowi, że uczynił go odpowiedzialnym za ten świat, dał mu wolną rękę, pozwolił, poprzez pracę, czynić świat bardziej  przyjazny ludziom. W ten sposób praca i ten, kto ją wykonuje stają się szczególnym obrazem Boga. To nadaje szczególnego szlachectwa ludziom pracy " - zauważył.

Posłuchaj listu abp Józefa Kupnego (czyta ks. Paweł Cembrowicz):

Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, podkreślił, że 60. Święto Rzemiosła Dolnośląskiego jest znakomitym poświadczeniem pieczołowicie pielęgnowanej tradycji rzemieślniczej, poszanowania pracy, przywiązania do wiary chrześcijańskiej rzemieślników, pracowników rzemiosła i ich rodzin. Dziękował także uczestnikom wydarzenia i abp. Józefowi Kupnemu za życzliwość i ustanowienie nowego kapelana środowiska rzemieślniczego archidiecezji wrocławskiej ks. Pawła Cembrowicza.

Po Eucharystii, w uroczystym pochodzie, uczestnicy wydarzenia przeszli do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie wręczone zostały odznaczenia państwowe i cechowe.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.