Para - buch!

ac /inf. pras.

publikacja 02.06.2017 15:23

Wystawę prac wrocławskich grafików Ewy i Pawła Pawlaków, ilustratorów i autorów książek dla dzieci, można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Para - buch! "Rodzina szopów" - Ewa Kozyra-Pawlak, 2016; kolaż z tkanin, 27,5 x 30 Archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Jest to pierwsza retrospektywna wystawa dzieł obojga twórców. Pokazanych zostało ponad 300 oryginałów prac ilustracyjnych, także tych, które – jak dotąd – nie ukazały się drukiem. Zwiedzający zobaczą również m.in. projekty lalek, scenografii i słynnej Fontanny Krasnali sprzed Wrocławskiego Teatru Lalek autorstwa Pawła Pawlaka, pocztówki Ewy Kozyry-Pawlak i książki dokumentujące jej działalność translatorską, a także wydawnictwa zagraniczne z dorobku obojga artystów. Jedna z sal wystawy przeznaczona została dla dzieci i rodziców – można tam rysować, tworzyć kolaże z tkanin oraz odpocząć.

Wystawę „Para-buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków” oglądać można do 27 sierpnia.

Ekspozycja jest zaproszeniem do kipiącej kolorami podróży po światach wykreowanych przez wybitnych wrocławskich grafików. Pozwala przyjrzeć się rozmaitości technik stosowanych przez artystów oraz doskonałości wykonania.

– Nieczęsto się jeszcze zdarza, aby instytucja tej rangi, co Muzeum Narodowe, decydowała się na monograficzną prezentację dorobku ilustratorów książek przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Jednak w przypadku Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka nie sposób nie dostrzec, że ten typ ilustracji jest ich bardzo osobistą formą wypowiedzi artystycznej, która ma wszelkie znamiona niezwykle dojrzałej, przemyślanej i konsekwentnej kreacji. Ci wrocławscy, ale już dobrze znani na świecie artyści są w ustawicznej drodze, poszukują coraz to nowszych i oryginalniejszych sposobów skomunikowania się z jakże wymagającym odbiorcą, jakim jest dziecko. Ich doprawdy dziecięca, bo bardzo wrażliwa intuicja oraz nieskrępowana niczym wyobraźnia, idąca w parze z wyjątkową inteligencją dorosłego człowieka i wypracowanym przez lata mistrzostwem opanowania kunsztu artystycznego, przynoszą niezwykłe efekty.

– Wystawa będzie okazją do prześledzenia różnych etapów powstawania ilustracji – od wstępnych szkiców rejestrujących koncepcję, przez zestawienia licznych wersji elementów poszczególnych ilustracji, np. konkretnych postaci, poprzez fazy pośrednie łączące techniki ręczne z cyfrowymi, po efekty końcowe, z którymi tak naprawdę dane jest nam obcować na co dzień, czyli reprodukcje w książkach – mówi Anita Wincenjusz-Patyna, kurator wystawy. – Ekspozycja uzmysławia też czasochłonność procesu powstawania ilustracji, w przypadku prac Ewy Kozyry- Pawlak wynikającą już choćby z samej specyfiki stosowanej przez nią techniki – aplikacji tkaninowej.

Wystawie towarzyszą dwa wydawnictwa – „Para-buch! Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak”, publikacja autorstwa Anity Wincencjusz-Patyny, oraz zeszyt zabaw plastycznych z zadaniami opracowanymi przez artystów oraz Olę Cieślak.

Program imprez towarzyszących:

4 czerwca, 11.00 oraz 1 lipca, 11.00 – po wystawie oprowadza kurator A. Wincencjusz-Patyna;

4 czerwca, 12.00 oraz 1 lipca, 12.00 – „Para-buch, kolor w ruch!” – warsztaty dla dzieci prowadzone przez E. Kozyrę-Pawlak i P. Pawlaka.

Ewa Kozyra-Pawlak (ur. 1961 r. we Wrocławiu) – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta); dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Parę lat po ukończeniu szkoły zaczęła zajmować się ilustracją książki dziecięcej, specjalizując się w kolażu tkaninowym. Ma na koncie 25 książek (w tym projekty wspólne z Pawłem) i niezliczone ilustracje do czasopism („Świerszczyk”, „Miś”, „Pentliczek”) oraz podręczników. Współpracuje z wydawcami w Polsce i za granicą (Francja, Niemcy, Korea Południowa, Chiny). Zajmuje się nie tylko obrazem, ale i słowem, pisząc poezję dla najmłodszych, kaligrafując oraz tłumacząc z francuskiego i angielskiego. Zdobywczyni głównej nagrody w konkursie „Świat przyjazny dziecku”, kilkakrotnie wyróżniana w konkursach „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY oraz „Najpiękniejsze Książki Roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Paweł Pawlak (ur. 1962 r. we Wrocławiu) – absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej PWSSP (obecnie ASP im. Eugeniusza Gepperta); dyplom w 1985 r. z grafiki projektowej u prof. Jana Jaromira Aleksiuna z aneksem z grafiki warsztatowej u prof. Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Zadebiutował już w czasie studiów i odtąd nieprzerwanie zajmuje się grafiką książkową, zwłaszcza adresowaną do młodszych czytelników, współpracując z wydawcami rodzimymi i obcymi (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Korea Południowa, Kanada), urozmaicając swoją praktykę artystyczną projektami dla teatrów lalek i miasta Wrocławia (identyfikacja wizualna, Fontanna Krasnali), okazjonalnie też pisząc. Uznany w kraju (liczne nagrody od Polskiej Sekcji IBBY i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek) oraz za granicą (Bolonia, Bratysława, Bangkok, Monachium, Hasselt).