Bóg dotrzymuje słowa

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 15.07.2017 13:47

Na wrocławskim Ostrowie Tumskim odbył się zjazd liderów Parafialnych Zespołów Caritas.

Bóg dotrzymuje słowa Mimo wakacyjnego terminu spotkania wzięło w nim udział ok. 100 osób Karol Białkowski /Foto Gość

- Zjazdy liderów mają za zadanie motywować tych, którzy przewodzą Parafialnym Zespołom Caritas, aby podejmowali nowe inicjatywy. Zawsze potrzebny jest ktoś moderujący i inicjujący. Jedna osoba może pociągnąć 10-15 następnych - mówi Robert Jadwiszczak, koordynator PZC w archidiecezji wrocławskiej. Lipcowe spotkanie jet też okazją do omówienia tych akcji, które aktualnie są realizowane przez wrocławską Caritas - "Letnia Akcja Kolonijna" oraz "Wyprawka dla żaczka", oraz wielkiego spotkania łączącego środowiska związane z Caritas z całej metropolii (diecezje: wrocławska, świdnicka i legnicka), które odbędzie się 30 września w Trzebnicy przy grobie św. Jadwigi. - Ta pielgrzymka będzie naszym dziękczynieniem na zakończenie roku jadwiżańskiego za postać księżnej, która patronuje realizowanym przez wrocławską Caritas dziełom miłosierdzia - dodaje.

- Bóg dotrzymuje słowa - mówił w homilii podczas Mszy św. otwierającej spotkanie ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, nawiązując do liturgii słowa i obietnicy danej Izraelowi wyprowadzenia z Egiptu. Przypomniał, że Żydzi czekali na to ponad 400 lat. Dając przykład Józefa, zaznaczył, że on wierzył w spełnienie Bożej obietnicy. - Bóg na chrzcie obiecał nam, że będzie walczył o nas do samego końca - kontynuował i ostrzegał, nawiązując do Ewangelii, że gdy my zaprzemy się Pana Jezusa przed ludźmi, to i On się nas zaprze.

- Musi w nas być jedność działania i myślenia. Jeśli działam, to działam z Panem Bogiem. Dlaczego Pan Jezus nakarmił tysiące ludzi? Bo się pomodlił. Jeżeli chcemy, by nasze dzieła przynosiły skutek i efekty, to musimy się zacząć modlić przed wszystkimi akcjami, które organizujemy w parafii - mówił. Podkreślił, że nie możemy wątpić i pytać: "co ja z tego będę miał?". - Życie wieczne. To wszystko przemija. Wszystko zależy od tego, jak my swoją relację z Panem Bogiem ułożymy. Istotne jest to, co będzie się działo w wieczności - przypominał.

Ks. Amrogowicz nawiązał również do postaci św. Jadwigi. Zauważył, iż ona pokazała, że człowiek może zaangażować się na rzecz bliźniego. Warunkiem jest otwarcie się na Pana Boga. Podkreślił, że czyniła dzieła miłosierdzia, bo wierzyła, że "cokolwiek uczynicie jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". - To łaska Boża sprawia, że tu jesteśmy, nie gdzie indziej, że działamy w tych wspólnotach, że jednak interesujemy się losem ubogich, potrzebujących i przez te nasze dzieła Bóg dociera do drugiego człowieka. On nam to zadanie zlecił poprzez słowa: "wy dajcie im jeść", (...) a Jego błogosławieństwo jest gwarancją sukcesu każdej dobrej akcji - zaznaczył.

Na zakończenie zauważył, że tak naprawdę to każdy, kto decyduje poświęcić się dla pomocy bliźniemu, korzysta najwięcej - może się realizować na drodze do zbawienia.

Posłuchaj całej homilii:

W archidiecezji wrocławskiej działa 116 Parafialnych Zespołów Caritas.