Piłką w wykluczenia

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 17.07.2017 12:13

Szesnaście drużyn męskich i cztery kobiece wzięły udział w IX Wrocław Cup czyli Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Bezdomnych w piłce ulicznej.

Piłką w wykluczenia Wśród mężczyzn zawody wygrali piłkarze z Rosji. Anna Olbryt

Do Wrocławia przyjechały reprezentacje męskie z Rosji, Niemiec, Ukrainy, Austrii, Węgier oraz Luksemburga. Dwie drużyny wystawiła Litwa oraz reprezentacja Polski, a stawkę uzupełniły: Nowy Dworek – obrońca tytułu mistrzowskiego, Monar Luta – wicemistrz, Monar Nowolipsk – brązowy medalista, a także drużyna „Przyjaciele” i dwie drużyny „Brat Albert Wrocław”. Równolegle rozgrywany był turniej kobiecy z Reprezentacją Węgier oraz z trzema polskimi drużynami z Wrocławia, Bielawy i Jaworzyny Śl.

Jak zaznacza Maciej Gudra, kierownik noclegowni prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, zawody cieszą się niezmienną popularnością. – Spotkaliśmy się na rynku już po raz dziewiąty i jak zwykle zaprosiliśmy gości zza granicy. Ten turniej jest po to, by obalić stereotyp bezdomnych. To nie są te osoby, których tak naprawdę się boimy – brudni i źli, ale normalni, jak każdy z nas – wyjaśnia. Tegoroczny turniej wpisuje się mocno w obchodzony jubileuszowy rok św. Brata Alberta. – To dla nas szczególna okazja i dobrze, że możemy się pokazać w centralnym miejscu miasta – zaznacza M. Gudra.

Dwudniowe rozgrywki zakończyły się zwycięstwem piłkarzy z Rosji, drugie miejsce zajęła druga drużyna z Litwy, a trzecie miejsce pierwszy zespół Brat Albert Wrocław. Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła drużyna Dropsy Wrocław. Organizatorem wydarzenia były Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta – Koło Wrocławskie oraz Reprezentacja Polski Bezdomnych.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta podejmuje na co dzień wiele inicjatyw, które mają za zadanie przede wszystkim aktywizować podopiecznych do powrotu do społeczeństwa i zapobiegać ich wykluczeniu. – Osoby bezdomne są stygmatyzowane, co nie sprzyja temu procesowi – mówi Anna Olbryt. Zachęca również do wsparcia podopiecznych organizacji (mężczyzn). – Najbardziej brakuje nam butów. Każdy rodzaj się przyda – wyjaśnia. – Teraz, latem, tych potrzeb jest mniej, ale w okresie jesienno-zimowym ich ilość się zwiększa. Wtedy przydają się ciepłe koce i odzież oraz środki opatrunkowe.

Przypominamy, że w związku z Pieszą Pielgrzymką Wrocławską organizujemy akcję „AtryBUT (od) pielgrzyma”. W Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w DA. "Wawrzyny" przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu stanie specjalny kontener, do którego w dniach zapisów na pielgrzymkę (30 lipca - 1 sierpnia w godz. 11.00 - 17.00) będzie można składać obuwie dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Akcja doskonale wpisuje się w 2017 rok, ogłoszony przez Sejm oraz Episkopat Rokiem świętego Brata Alberta. Pracownicy wrocławskiego oddziału Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podkreślają, że najbardziej oczekują obuwia sportowego, ze względu na jego uniwersalność, ale jest również zapotrzebowanie na sandały na lato, buty zimowe na niższe temperatury. Apelujemy, by dary nadawały się do użycia, tzn. nie chodzi o to, by przynieść coś, co mamy już wyrzucić, w stanie agonalnym, czyli przetarte, dziurawe, pęknięte.

Zobacz zdjęcia.