"Wujek" we wspomnieniach

kama

publikacja 28.09.2017 10:53

Zapraszamy na czasową wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi. Zobaczymy tam drobne przedmioty codziennego użytku, szaty liturgiczne, albumy zdjęciowe oraz dokumenty, takie jak maszynopisy prac naukowych i pamiętniki wybitnego kapłana.

"Wujek" we wspomnieniach Ks. Aleksander Zienkiewicz na archiwalne fotografii zasoby internetu

Życiorys wywodzącego się z Wileńszczyzny ks. Aleksandra Zienkiewicza do dziś wielu inspiruje. Kapłan, wychowawca młodzieży i społecznik.

2 października o 13.00 w Centrum Historii Zajezdnia odbędzie się wernisaż wystawy czasowej  „Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz”, poświęconej twórcy wrocławskiego duszpasterstwa akademickiego.

Ekspozycja w ujęcie chronologicznym opowiada o życiu charyzmatycznego duszpasterza. Podróż rozpoczyna się na Kresach Północno-Wschodnich, gdzie urodził się ks. Zienkiewicz. Następnie zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak kapłan po dramacie II wojny światowej trafił na Ziemie Zachodnie do Wrocławia.

- Na wystawie będziemy mogli zobaczyć rzeczy pochodzące z wyposażenia domowego kapłana m.in. drobne przedmioty codziennego użytku, szaty liturgiczne, albumy zdjęciowe oraz dokumenty, takie jak maszynopisy prac naukowych i pamiętniki księdza. Będzie można zapoznać się też m.in. z opinią prymasa Wyszyńskiego, który bardzo cenił ks. Zienkiewicza za niezłomną postawę wobec komunistów w latach 50., gdy pełnił posługę rektora Seminarium Duchownego we Wrocławiu - mówi Juliusz Woźny, rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Ostatnia sekcja wystawy poświęcona jest dorobkowi popularnego „Wujka” oraz toczącemu się procesowi beatyfikacyjnemu. Ekspozycja powstała we współpracy Ośrodka z wychowankami ks. Zienkiewicza.

- Spotkanie w czasach studenckich Wujka, Osoby-daru, wytworzyło we mnie maksymalistyczne standardy ocen w patrzeniu na kapłanów. - opowiada Maria Lubieniecka, współautorka wystawy - Wujek bowiem, ofiarowując młodym swą kapłańską codzienność, obdarowywał ich osobistą wyjątkowością.

- Ks. Zienkiewicz odegrał rolę podobną do św. Jadwigi Śląskiej, połączył wschód z zachodem - powiedział ks. Mirosław Drzewiecki w trakcie wernisażu.

W otwarciu ekspozycji udział wzięli także wychowankowie popularnego „Wujka” m.in. bp Adam Dyczkowski ks. Andrzej Dziełak oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych. Gościem specjalnym była Terasa Rybij, siostra ks. Zienkiewicza. 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 12 listopada.

Przypominamy, że w związku z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza prosi się o zgłaszanie świadectw dotyczących życia, prowadzonej działalności i oznak kultu Sługi Bożego.

Uwagi te mogą dotyczyć opinii świętości, jak również otrzymanych łask i wysłuchanych próśb przez Jego wstawiennictwo. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. Andrzej Dziełak (postulator@archidiecezja.wroc.pl). Wszelkie informacje oraz ewentualne zastrzeżenia, dokumenty, listy oraz wspomnienia związane z Jego życiem prosi się kierować na adres:

Wrocławska Kuria Metropolitalna
ul. Katedralna 13,
50-328 Wrocław
tel.: 71/322-50-81, 71/327-11-11, fax; 71/322-82-69
e-mail: kuria@archidiecezja.wroc.pl
z dopiskiem „Proces beatyfikacyjny ks. Zienkiewicza”