Jubileusz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 13.10.2017 10:27

Uroczystej Mszy św., podczas której pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Po Eucharystii odbyła się krótka, przygotowana przez uczniów akademia.

Jubileusz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie Podczas uroczystej Mszy św. pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Karol Białkowski /Foto Gość

- Oczywiście trudno objąć w krótkim wystąpieniu 15 lat działalności liceum katolickiego w Henrykowie. Na pewno był to czas trudu, ale i wspaniałych osiągnięć - mówił abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski dziękował całemu gronu pedagogicznemu - nie tylko obecnemu - za zaangażowanie w rozwój szkoły. - Naprawdę możemy być dumni z tej młodzieży, która opuszcza mury naszego liceum - dodał.

Zwrócił się też do młodzieży, tych którzy właśnie podjęli naukę w klasie pierwszej jak i do starszych uczniów: - Możecie być dumni, bo przynależycie do długiej tradycji katolickiego kształcenia. Trzeba nam pamiętać, że u samych początków tworzenia sieci szkolnictwa w Polsce, zawsze był Kościół. To Kościół kształcił, uczył czytania, pisania, tworzył szkoły przykatedralne i przyklasztorne. Duchowni brali na siebie cały ciężar i wychowania, i przygotowywania kadr administracyjnych dla struktur państwowych - przypominał. Zaznaczył, że miejsce - klasztor henrykowski - nie jest przypadkowy, bo cystersi mają również ogromne zasługi dla edukacji.

Ksiądz arcybiskup dziękował za wsparcie szkoły różnym instytucjom i zapewnił, że dzieło będzie kontynuowane, bo to miejsce jest do tego odpowiednie. Zwrócił szczególną uwagę na współpracę z Wojskiem Polskim. - Tu rzeczywiście uczą się miłości do ojczyzny. Polska potrzebuje tych, którzy stanęliby zawsze na każde wezwanie w jej obronie. Myślę, że ta młodzież  tak właśnie jest wychowywana. To również panów zasługa - zwrócił się do oficerów i wyraził nadzieję na dalszą współpracę.

Ks. dr Jan Adamarczuk był pierwszym dyrektorem KLO im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Przyznaje, że początki nie były łatwe z wielu względów, zarówno oświatowej jak i gospodarczej. - Głównym celem było nie zatracić tego, co najważniejsze, czyli pokazania Pana Boga, tego co piękne w Kościele. Patrząc z perspektywy czasu nie mam wątpliwości, że to się udało. Ta szkoła to dzieło, które dzisiaj jest wizytówką archidiecezji, które w wielu sercach młodych ludzi wyryło ślad prowadzący ich w dorosłym życiu i usensowniający je - mówi.

Przekonuje, że chyba największym wyzwaniem było jednak zorganizowanie wszystkiego w zgodzie z przepisami. - Ja się zupełnie na tym nie znałem, co więcej, jako ksiądz nigdy nie prowadziłem zajęć z katechezy. Wszystkiego musiałem się uczyć - wspomina. Ks. Adamarczuk funkcję dyrektora pełnił od 2002 do 2014 r. Jego następcą został ks. dr Kacper Radzki (również obecny na uroczystości), obecnie rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Nowym dyrektorem i rektorem Annus Propedeuticus kleryków MWSD został ks. Krzysztof Deja. - Chcemy być otwarci na młodych ludzi, którzy pragną w naszym liceum rozpocząć swoją dorosłą drogę. Chcemy dać im perspektywę wejścia w dorosłe życie w oparciu o wartości moralne i patriotyczne - mówi o wyzwaniach stojących przed KLO. - Jeżeli widzimy człowieka w mundurze, automatycznie kojarzymy go z postawą żołnierza polskiego, a każdemu żołnierzowi jest bliskie hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". My chcemy te wartości cały czas promować i nimi żyć.

Ksiądz dyrektor mówi również o potrzebach szkoły. Zwraca uwagę, że każda placówka, by mogła się rozwijać i oferować najwyższe standardy nauczania, potrzebuje pieniędzy. - Dzięki księdzu arcybiskupowi mamy możliwość dalszego rozwoju. Jest to również możliwe dzięki współpracy z różnymi instytucjami - z wojskiem, Policją, Strażą Graniczą. Mamy nadzieję, że wciąż będą znajdować się darczyńcy, ludzie życzliwi, którzy pomogą nam w realizowaniu różnych zadań w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Cały czas chcemy rozwijać kierunki wojskowy i ratownictwa medycznego. To pozwoli nam dawać młodym ludziom kolejne możliwości - dodaje.

W uroczystości wziął udział kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2002 r. powołał szkołę do istnienia. Aktualnie w KLO w Henrykowie uczy się 76 osób. Szkołę ukończyło do tej pory kilkuset uczniów. 15 z nich to księża a kolejnych 6 przygotowuje się kapłaństwa w seminarium.

Posłuchaj homilii ks. dr. Jana Adamarczuka:

Zobacz zdjęcia.

Zobacz relację filmową:

Jubileusz 15-lecia KLO w Henrykowie / Ślubowanie klas pierwszych
Katolickie Liceum Ogólnokształcące Henryków