Akordy (nie)ostatnie

Agata Combik Agata Combik

publikacja 17.10.2017 03:28

Słowami modlitwy zanoszonej u stóp relikwii św. Jadwigi bp Ignacy Dec zamknął Rok Jadwiżański. Wcześniej mieszkańcy Trzebnicy wyruszyli z własną pielgrzymką do grobu księżnej oraz uroczyście odnowili akt oddania jej swojego miasta.

Akordy (nie)ostatnie Pielgrzymka trzebniczan Agata Combik /Foto Gość

Zgromadzili się najpierw u stóp ratusza, gdzie powitał ich burmistrz Marek Długozima oraz kapłani reprezentujący obie trzebnickie parafie. Przy dźwiękach orkiestry dętej przeszli ulicami Trzebnicy do bazyliki, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem świdnickiego biskupa.

– Rok Jadwiżański, ogłoszony z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi, dobiega powoli końca… Ostatnim akordem jubileuszu jest pielgrzymka mieszkańców Trzebnicy do grobu swojej patronki. To pielgrzymka mierzona nie ilością przebytych kilometrów, ale żarem serca i miłością – mówił k. Jerzy Olszówka, kustosz trzebnickiego sanktuarium. – Przeżywamy ją w 7. rocznicę uroczystego ogłoszenia św. Jadwigi patronką Trzebnicy. Ale przecież doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ten akt, który wybrzmiał 7 lat temu, tak naprawdę był potwierdzeniem wielowiekowej obecności św. Jadwigi w życiu mieszkańców trzebnickiego grodu i jej szczególnej opieki. Dzisiaj więc z wdzięcznym sercem gromadzimy się, by dziękować Bogu za dar św. Jadwigi, za jej obecność i opiekę nad nami, by dziękować za to, że tak głęboko wpisana jest w nasze serca, w nasze życie. Dzień 16 października zawsze nam będzie się kojarzyć z wydarzeniem z 1978 r., gdy to właśnie w uroczystość św. Jadwigi na Stolicę św. Piotra wybrany został pierwszy w historii Polak: kard. Karol Wojtyła. Przez długie lata w tym dniu, wspominając tamto wydarzenie, modliliśmy się o łaski potrzebne dla sprawowania piotrowej posługi. Potem, kiedy już odszedł do domu Ojca, modliliśmy się o jego beatyfikację i kanonizację, a dziś także za jego wstawiennictwem możemy kierować ku Bogu nasze prośby. W tym szczególnym dniu także za wstawiennictwem św. Jadwigi chcemy dziękować Bogu za dar papieża Polaka.

Biskup Ignacy ukazał patronkę Trzebnicy jako wzór przyjmowania wyznaczonego przez Boga powołania, wzór pełnienia dzieł miłosierdzia i pomnażania chwały Bożej, wzór pełnienia woli Bożej i czerpania sił do walki ze złym duchem z Eucharystii. – „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę” (Rdz 12). Te słowa usłyszał Abraham, te słowa usłyszała Jadwiga – mówił. Zauważył, że usłyszał je również Karol Wojtyła, gdy Bóg zaprosił go do kapłaństwa, do biskupstwa, a następnie do pełnienia posługi następcy św. Piotra. Za każdym razem musiał coś opuścić – polonistykę, teatr, kajaki, góry…

W Mszy św. uczestniczyły siostry boromeuszki – duchowe spadkobierczynie św. Jadwigi, wraz z s. Claret – przełożoną generalną – oraz s. Pauliną, stojącą na czele trzebnickiej wspólnoty; władze samorządowe miasta Trzebnicy z burmistrzem Markiem Długozimą i przewodniczącym Rady Miasta Mateuszem Staniszem, przedstawiciele powiatu trzebnickiego – ze starostą Waldemarem Wysockim i wicestarostą Jerzym Trelą, poczty sztandarowe szkół, reprezentanci wielu instytucji.

– Rok Jadwiżański się kończy, ale niech św. Jadwiga nadal uczy nas głosić Ewangelię Miłosierdzia – mówił bp Ignacy Dec. Na koniec udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa relikwiami księżnej.

ZDJĘCIA

Akordy (nie)ostatnie   Bp Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. kończącej Rok Jadwiżański Agata Combik /Foto Gość