Pamiętajmy o Golgocie Zachodu

ts, mr

publikacja 27.11.2017 13:45

Niedziela Pamięci, która upamiętniła polskie ofiary III Rzeszy w czasie II wojny światowej, po raz pierwszy miała miejsce we Wrocławiu w niedzielę 26 listopada.

Pamiętajmy o Golgocie Zachodu Przy pomniku ruchu oporu Olimp podczas uroczystości Andrzej Mas

Organizatorzy, Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania oraz Rodzina Rodła – Wrocław, przeprowadzili w tym dniu dwie ważne uroczystości. W Sali Wielkiej Ratusza poruszono zagadnienia z obszaru reparacji wojennych i odszkodowań cywilnoprawnych, która to tematyka od wielu tygodni jest obecna w przestrzeni publicznej.

Wystąpienia znawców problematyki, parlamentarzystów m.in. posła Arkadiusza Mularczyka, senatora Jerzego Czerwińskiego, czy wrocławskich autorytetów, prof. Tadeusza Marczaka, Janusza Dobrosza, Kornela Morawieckiego, Piotra Gaglika i Roberta Pieńkowskiego, złożyły się na ciekawą i wartościową konferencję.

Plonem spotkania będzie aktywne włączenie się wrocławskiego środowiska w prace zespołu ds. reparacji, który powołany został w Sejmie RP we wrześniu br.

W części popołudniowej wspominano 75. rocznicę aresztowania polskich bohaterów z konspiracyjnej organizacji Olimp, Polaków ze Znakiem „P” i Polaków spod Znaku Rodła. Modlitwie przy pomniku za Polaków, którzy oddali życie w niemieckich obozach koncentracyjnych, przewodniczył o. Oskar Maciaczyk OFM, franciszkanin z karłowickiej parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu. Warta honorowa żołnierzy Wojska Polskiego z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Garnizonu Wrocław, podobnie jak odegrany i odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego, nadały uroczystości podniosłą oprawę. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje Wojewody Dolnośląskiego, Klubu Ludzi ze znakiem „P”, K. M. Ujazdowskiego Posła do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Zubilewicz Prezes Zarządu Fundacji Polskie Gniazdo oraz organizatorzy.

W dalszej części dnia, w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, uczestnicy spotkania wysłuchali okolicznościowego koncertu, prelekcji dr Joanny Hytrek – Hryciuk z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o historii i znaczeniu ruchu oporu Olimp oraz zapoznali się ze świadectwem Tadeusza Szczyrbaka, Prezesa Rodziny Rodła – Wrocław, który udokumentował troskę i opiekę nad pomnikiem, szczególnym miejscem pamięci narodowej, położonym u zbiegu ulic Sokolniczej i Zelwerowicza.

W międzypokoleniowej sztafecie narodowej ogromnie ważne jest przekazywanie autentycznego świadectwa młodym ludziom, stąd cieszy ich obecność na uroczystości
oraz harcerzy z Hufca ZHP Wrocław.