"Złoty" szlak

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 12.02.2018 12:34

Uczniowie z Liceum i Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siechnicach ruszają na Camino, by zbierać... pieniądze.

"Złoty" szlak W Polsce jest już oznaczonych ok. 5 tys. km szlaku jakubowego. Idąc za muszlą można dojść do Santiago de Compostela. Jędrzej Rams /Foto Gość

Koordynatorką projektu jest Alicja Dubaj, nauczycielka historii i Wiedzy o Społeczeństwie w szkole urszulanek. Zwracając się do uczniów szkół z Wrocławia i Siechnic podkreśliła, że to właśnie oni będą tę inicjatywę realizować. - Jakie są cele? Przede wszystkim poznanie postaci św. Jakuba Większego, tradycji pielgrzymowania szlakiem jakubowym, a także historii, tradycji, kultury i smaków Hiszpanii. Celem nadrzędnym jest wsparcie Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci - tłumaczy.

Projekt będzie realizowany do końca maja i będzie miał wiele odsłon. Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości - europosła Kazimierza Michała Ujazdowskiego, konsula honorowego Hiszpanii we Wrocławiu Jesúsa García-Nieto Moreno, prezes Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci - pani Beaty Hernik-Janiszewskej oraz Andrzeja Kofluka, członka stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce - młodzież wzięła udział w warsztatach integracyjnych.

W przyszłym miesiącu w szkołach odbędą się projekcje filmów: "Ślady stóp" i "Droga życia", na podstawie których powstaną "gazetki" na tablice ścienne. Podczas spotkania kwietniowego w księgarni hiszpańskiej we Wrocławiu "Hiszpańskie klimaty" będzie miała miejsce prezentacja o historii, kulturze, architekturze i kuchni hiszpańskiej, a także warsztaty z języka hiszpańskiego i degustacja tamtejszych przysmaków przygotowanych przez uczniów.

- Wtedy też w Zespole Szkół Urszulańskich odbędzie się akcja "Muszelka dla hospicjum". Uczniowie samodzielnie upieką ciastka w kształcie muszelek - symbole szlaku św. Jakuba - a następnie je sprzedadzą. Dochód z akcji przeznaczony zostanie dla podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Podobna akcja odbędzie się również w Siechnicach - wyjaśnia A. Dubaj.

W maju będzie miało miejsce oznaczanie szlaku św. Jakuba na trasie Siechnice-Wrocław. Jego elementem będzie piknik dla uczestników projektu w Trestnie. - Zakończenie inicjatyw nastąpi 29 maja. - Wtedy odbędzie się marsz sponsorowany. Wszyscy uczniowie, którzy przejdą odcinek między Siechnicami a Wrocławiem otrzymają od darczyńców określoną kwotę. Te pieniądze również przeznaczymy na potrzeby fundacji - dodaje.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Konsulatu Honorowego Hiszpanii we Wrocławiu, stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce oraz Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.