Trzebnicki klasztor doceniony

ac /inf.pras.

|

GOSC.PL

publikacja 28.05.2020 02:59

Zespół klasztorny dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy został wyróżniony w Ogólnopolskim konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek zadbany" w kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych".

Trzebnicki klasztor doceniony Klasztorne krużganki. Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.

Wyróżnienie zostało przyznane Kongregacji Sióstr Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza za kompleksowe prace badawcze, konserwatorskie
i restauratorskie oraz adaptację na cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne skrzydeł wokół północnego wirydarza klasztoru, przeprowadzone z uwzględnieniem specyfiki zabytkowego założenia klasztornego i kompleksu pielgrzymkowego Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej.

Konkurs, organizowany od 1975 roku (od 2011 – prowadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa) wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z opieki nad zabytkami. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorców konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Konkurs promuje również właściwe postawy i upowszechnia najlepsze wzorce konserwacji obiektów zabytkowych oraz właściwe ich użytkowanie i zagospodarowania.

W 2020 roku w konkursie wzięły udział 63 zabytki z całej Polski. Jury wskazało 6 laureatów i 11 wyróżnionych w pięciu kategoriach, w tym klasztor sióstr boromeuszek w Trzebnicy. Znalezienie się w tak zacnym gronie laureatów jest ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem.

– Pragnę gorąco podziękować siostro boromeuszkom za podjęcie się realizacji tego tak trudnego zadania oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji projektu na tak wysokim poziomie – mówi Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.

*

XIII-wieczne opactwo cysterek w Trzebnicy powstało dzięki fundacji św. Jadwigi. Obecny klasztor, powstały na miejscu średniowiecznego, jest budowlą późnobarokową. W drugiej połowie XIX wieku stał się własnością sióstr boromeuszek. W latach 2018-2019 usunięto wtórne podziały, wzmocniono mury, wykonano prace remontowe, konserwatorskie i restauratorskie wnętrz wraz z zachowanymi i odkrytymi elementami wystroju architektonicznego w skrzydłach przy wirydarzu północnym klasztoru. Adaptacja sal i krużganków na cele edukacyjne, kulturalne i turystyczne odbyła się z poszanowaniem historycznych nawarstwień i układu wnętrz.

Trzebnicki klasztor doceniony   Refektarz. Archiwum Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”.