Powołani do świętości

Karol Białkowski Karol Białkowski

|

GOSC.PL

publikacja 03.10.2020 22:31

Ok. 9-kilometrową trasę z Brzegu Dolnego do Łososiowic pokonało blisko 120 pielgrzymów. Prosili św. Jadwigę o potrzebne łaski.

Powołani do świętości Ks. Paweł Jędrzejski jest przewodnikiem grupy 7 Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Karol Białkowski /Foto Gość

Ks. Jacek proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym, wielokrotny pielgrzym na Jasną Górę zaznaczył, że piesze wędrowanie na odpust do kościoła filialnego pw św. Jadwigi Śląskiej to pomysł byłego już wikariusza parafii, ks. Tomasza Latawca (rozpoczął posługę w Kanadzie - przyp. red.). Podkreśla, że jest ona jedną wielu aktywności parafii, która ma, oprócz duchowego wzmocnienia, służyć integracji. - Razem z nami pielgrzymują wierni z innych parafii Brzegu Dolnego. Po drodze dołączają również mieszkańcy miejscowości, które mijam, ale są z nami również pątnicy z Wołowa czy Głębowic - zaznacza.

Pątnicy nieśli figurę św. Jadwigi Śląskiej ufundowaną przez wspomnianego już ks. T. Latawca. Umieszczone zostały na niej relikwie patronki Śląska. - Wprawdzie mamy relikwie księżnej w starym relikwiarzu w krzyżu, ale zrodził się pomysł, by umieścić je w nowej figurze. W ostatnim tygodniu byłem w Trzebnicy i odebrałem je od kustosza Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Paweł Jędrzejski, wikariusz parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu  i przewodnik grupy 7 Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

W homilii przypomniał czym jest odpust. Zauważył, że to pojęcie jest stosowane obiegowo, ale wierni nie do końca znają jego znaczenie.

Podkreślił, że odpust jest po pierwsze świętem danej miejscowości i wspólnoty parafialnej, po drugie jest czasem łaski, aby uzyskać przebaczenie kar doczesnych na ziemi lub w czyśćcu dla siebie lub wiernych zmarłych. Ks. Jędrzejski zaznaczył, że odpust jest też okazją do uwielbienia Pana Boga za orędownictwo i opiekę patrona. W tym miejscu przypomniał postać św. Jadwigii i jej świadectwo miłosiernego życia.

Na koniec kaznodzieja wskazał, że każdy z nas jest powołany do świętości. Mówił również o tym jak realizować tę świętość w codzienności.

Posłuchaj całej homilii: