Harcerskie szlaki prowadzą do Wrocławia

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

publikacja 19.04.2022 20:32

We Wrocławiu rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje dla kapelanów harcerzy i duszpasterzy skautów. To czas modlitwy, ale również wymiany doświadczeń oraz złapania oddechu po intensywnej pracy duszpasterskiej w Wielkim Poście.

Harcerskie szlaki prowadzą do Wrocławia Wśród uczestników są księża z całej Polski, od Pomorza przez Podlasie po Kraków. Archiwum FSE

Rekolekcje odbywają się co roku pod honorowym patronatem Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Ze względu na pandemię nie organizowano ich jednak w 2020 i 2021 roku. Teraz, po przerwie Federacja Skautingu Europejskiego Skauci Europy zaprosiła kapłanów związanych z harcerstwem do Wrocławia w dniach 19-22 kwietnia.

Nauki rekolekcyjne głosi bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy wrocławski. Wśród uczestników są księża dosłownie z całej Polski, od Pomorza przez Podlasie po Kraków. Na co dzień pracują z harcerzami różnych organizacji: ZHP, ZHR, Skautów Europy i Skautów Króla.

- Chodzi o pogłębienie swojej tożsamości kapłańskiej, więzi z Bogiem, by ksiądz nie budował na sobie, ale szukał tego, co Pan Bóg od niego chce. Bóg daje nam wskazówki dotyczące pracy z młodymi ludźmi. Z drugiej strony rekolekcje to jedna z niewielu okazji, by księża pracujący z młodzieżą według metody skautowej spotkali się ze sobą, poznali się, wymienili doświadczenia i spostrzeżenia, które im pomogą w pracy - tłumaczy ks. Mariusz Sobkowiak, organizator rekolekcji, Duszpasterz Krajowy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego.

Mimo, że uczestnicy pochodzą z różnych części Polski, niektórzy się znają, ponieważ ich drogi przecinają się na harcerskich szlakach.

- Pan Jezus mówi do nas też: "Idźcie i odpocznijcie nieco". Podczas rekolekcji mamy blok duchowy, gdzie jest czas na modlitwę osobistą i wspólnotową m.in. na Mszy świętej, na Nieszporach czy adoracji. Jest to też okazja do zregenerowania sił po duszpasterskiej pracy w czasie Wielkiego Postu. Niektórzy kapłani są pierwszy raz we Wrocławiu, więc nadarza się możliwość, żeby poznać piękno tego miasta - podsumowuje ks. Mariusz.

W pierwszy dzień nauk rekolekcyjnych bp Jacek Kiciński skupił się na dwóch postaciach z Ewangelii: Marii Magdalenie i Piotrze Apostole.

- Marii Magdalenie objawił się Pan Bóg, bo przyszła do grobu, gdyż bardzo tęskniła za Jezusem. Przybyła z miłości. Jeżeli ktoś pragnie, tęskni i kocha Boga, to Bóg mu się objawi. Zauważmy, na początku Maria nie poznała Jezusa, ale kiedy zwrócił się do niej po imieniu, od razu zrozumiała, z kim ma do czynienia. Bóg mówi do każdego z nas po imieniu - nauczał bp Jacek.

Nawiązując do św. Piotra, przypomniał, że trzy tysiące osób nawróciło się, gdy po Zesłaniu Ducha Świętego Piotr przemawiał do ludu. Dlatego, że mówił z mocą Ducha.

- Kapłani powinni tęsknić za Bogiem i Go kochać. Nasza posługa ma wypływać z miłości i tęsknoty do Boga. A z drugiej strony w swoim przepowiadaniu i w swojej pracy mamy być otwarci na Ducha Świętego i realizować w kapłańskim życiu nie swój plan, lecz plan Boży - podkreślał kaznodzieja.

Zachęcał, by rekolekcje stały się czasem osobistego spotkania z Bogiem i budowania intymnej relacji Bóg-ja oraz poszukiwaniem Bożego planu wobec rzeczywistości.

- Każdy miał co najmniej trzy powody, żeby nie przyjechać na rekolekcje. Ale czasami trzeba umieć zostawić wszystko i przyjść na spotkanie z Panem Bogiem. Tak jak Chrystus, który szedł na pustynię, by zostać z Ojcem sam na sam - zaznaczył bp Jacek.