"Klasyki" do obejrzenia w kinie za darmo w centrum Wrocławia

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

publikacja 17.07.2022 23:17

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na cykl filmowy we wtorki i czwartki. To bezpłatne seanse filmowe wybitnych dzieł polskiej kinematografii autorstwa m.in. Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego czy Andrzeja Munka.

"Klasyki" do obejrzenia w kinie za darmo w centrum Wrocławia Kadr z filmu "Ostatni dzień lata" w reż. Tadeusza Konwickiego. Archiwum filmowe

Cykl filmowy nosi tytuł: „Nie wybiera się przecież swojego czasu”. Dotyczy on twórców Polskiej Szkoły Filmowej. Pokazy są bezpłatne, odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 18.00 od 1 lipca do 14 września 2022 w kinie „Popiół i Diament” (w podziemiach Kamienicy pod Złotym Słońcem, wejście przez kawiarnię Popiół i Diament, Rynek 6).

Repertuar znajdziecie TUTAJ.

„Nie wybiera się przecież swojego czasu. I żaden czas nie dostosuje się do człowieka. To człowiek musi się dostosować. W przeciwnym przypadku ginie”. Ten cytat z „Popiołu i diamentu” Jerzego Andrzejewskiego mógłby służyć za artystyczną dewizę twórców Polskiej Szkoły Filmowej lat 50. i 60. XX wieku.

Artyści aktywni w pierwszych dziesięcioleciach po drugiej wojnie światowej, funkcjonujący w niesprzyjającym twórczym swobodom systemie, na przekór okolicznościom tworzyli najwybitniejsze dzieła światowej kinematografii. Rozliczenie z przeszłością przy jednoczesnym zmaganiu z ograniczeniami cenzury wymagało wymyślenia nowego języka artystycznego – wymyślenia filmu na nowo.

W ramach cyklu w Muzeum Pana Tadeusza zaprezentowane zostaną filmy twórców, takich jak Andrzej Wajda („Popiół i diament”, „Kanał”, „Niewinni czarodzieje”), Andrzej Munk („Eroica”, „Zezowate szczęście”, „Pasażerka”), Tadeusz Konwicki („Salto”, „Ostatni dzień lata”) czy Wojciech Has („Pożegnania”, „Pętla”) i wielu innych.

Cykl składa się z dwudziestu dwóch seansów, a każdemu z nich towarzyszyć będzie prelekcja przybliżająca konteksty historyczne i tematykę kolejnych produkcji.

Wstęp na seanse jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki można odebrać w kasach Muzeum Pana Tadeusza (czynne: wtorek–niedziela, 10.00–17.00).

Kino Popiół i Diament zlokalizowane jest w podziemiach Kamienicy pod Złotym Słońcem (wejście przez kawiarnię Popiół i Diament, Rynek 6).

Repertuar:
 


„Pożegnania” reż. Wojciech Jerzy Has (1958)


„Prawo i pięść” reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski (1964)


„Pociąg” reż. Jerzy Kawalerowicz (1959)


„Zezowate szczęście” reż. Andrzej Munk (1960)

 


sierpień


„Nikt nie woła” reż. Kazimierz Kutz (1960)


„Świadectwo urodzenia” reż. Stanisław Różewicz (1961)


„Baza ludzi umarłych” reż. Czesław Petelski (1959)


„Nóż w wodzie” reż. Roman Polański (1961)


„Matka Joanna od Aniołów” reż. Jerzy Kawalerowicz (1960)


„Pigułki dla Aurelii” reż. Stanisław Lenartowicz (1958)


„Niewinni czarodzieje” reż. Andrzej Wajda (1960)


„Zagubione uczucia” reż. Jerzy Zarzycki (1957)


„Pętla” reż. Wojciech Jerzy Has (1957)


wrzesień


„Pasażerka” reż. Andrzej Munk, Witold Lesiewicz (1963)


„Do widzenia, do jutra” reż. Janusz Morgenstern (1960)


„Salto” reż. Tadeusz Konwicki (1965)


„Ostatni dzień lata” reż. Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski (1958)