Dodatkowy element

Karol Białkowski

|

Gość Wrocławski 03/2024

publikacja 18.01.2024 00:00

Zbliża się liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, patrona teologów i uczelni kościelnych. To dobra okazja, by dowiedzieć się, co słychać na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Ks. Sławomir Stasiak zaprasza do świętowania oraz do studiowania. Ks. Sławomir Stasiak zaprasza do świętowania oraz do studiowania.
Karol Białkowski /Foto Gość

Naszym zadaniem jako uczelni jest tworzenie elity intelektualnej, czyli takie kształcenie ludzi, by potrafili pracować na określonym poziomie nie tylko wiedzy i kompetencji, ale również wartości – zaznacza rektor uczelni ks. prof. Sławomir Stasiak. Uważa, że współczesne szkolnictwo na każdym poziomie cierpi z tego powodu, iż przekazuje wiedzę na często bardzo wysokim poziomie, ale podejmuje minimalne działania wychowawcze lub w ogóle ich nie podejmuje. – A naszą siłą jest to, że chcemy kształtować w taki sposób, by absolwenci, gdziekolwiek by nie pracowali, kierowali się zasadami etycznymi – mówi o PWT.

Poszukiwanie fundamentu

Ksiądz rektor zwraca uwagę, że w ostatnich 20–30 latach postrzeganie teologii jako kierunku studiów zmieniło się dość znacznie. Przyznaje, że wynika to ze zmian, które zachodzą w społeczeństwie. One sprawiają, że ten kierunek dziś staje się elitarny. – Jeszcze zanim zaczęły spadać liczby dzieci i młodzieży uczestniczących w lekcjach religii w szkołach, już obserwowaliśmy, że kandydaci na studia teologiczne przychodzą z inną motywacją. Wielu wprost deklarowało, że ich celem nie jest zdobycie uprawnień zawodowych, ale pogłębienie wiary, którą poznają w małych grupach w Kościele – zauważa. Zaznacza, że najwięcej chętnych do studiowania teologii ma to doświadczenie wspólnot działających przy parafiach. – Tak to właśnie jest, że ludzie wierzący poszukują fundamentu teologicznego i naukowego – przekonuje.

Ksiądz Stasiak odnosi się również do zmian, które są zauważalne po roku 2020. – Nie chcę demonizować pandemii, ale na pewno miała wpływ na tych, którzy byli i są zaangażowani w życie Kościoła. Oni z jeszcze większą świadomością do tego Kościoła przychodzą i sięgają po teologię – zaznacza. W samym studiowaniu też zachodzą zmiany. – Rzeczywiście zauważamy, że zwiększa się liczba osób, które studiują dwa i więcej kierunków – czy to na naszej uczelni, czy na innych. Mamy też niemałą grupę doktorów, którzy pracują na innych uczelniach, wykładają na przykład na Politechnice Wrocławskiej przedmioty techniczne, a przychodzą, by studiować teologię, i to nie tylko na poziomie magisterskim, ale również doktorskim – opowiada.

Etyka to szansa

Zmienia się oblicze teologii i zmienia się oblicze uczelni. Zmniejszająca się liczba studentów zachęciła władze PWT do podjęcia starań o poszerzenie oferty. Stąd już kilka lat temu pojawiła się w niej pedagogika. – Dziś oferta na tym kierunku jest już bardzo szeroka i obejmuje zarówno przygotowanie do opieki nad najmłodszymi (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna), jak i nad seniorami – zaznacza ksiądz rektor.

Ksiądz Stasiak tłumaczy, że współczesny świat akademicki jest tak skonstruowany, iż każda uczelnia ma dużą elastyczność w zamykaniu kierunków stających się mniej atrakcyjnymi i otwieraniu nowych. Zwraca uwagę, że na PWT jest element, który jest jednak tym „czymś więcej”. To oparcie kształcenia na etyce katolickiej. – Wydaje się, że to dodatkowa szansa. Czasem te nasze propozycje mogą być zaskakujące i na pierwszy rzut oka nie pasują do naszej uczelni – podkreśla. Wymienia dwa kierunki. Pierwszym są podyplomowe studia psychoterapii. – Mamy jako jedna z nielicznych uczelni w Polsce certyfikat od Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Psychologów, potwierdzający jakość tych studiów – zachwala. Otwarcie drugiego kierunku – podyplomowych studiów z medycyny geriatrycznej – planowane jest na najbliższy październik. – Chodzi o przygotowanie osób do fachowej opieki zarówno od strony medycznej, jak i etycznej nad osobami starszymi – zapowiada.

Mozolne przekształcenie

Zmianą, która jest przełomowa i już jest realizowana, jest przekształcenie PWT w akademię. – W ubiegłym roku przygotowaliśmy programy kształcenia i statuty dwóch nowych Wydziałów – Prawa Kanonicznego i Katolickiej Nauki Społecznej, ale też ogólnouczelniany. Teraz idziemy w kierunku realizacji wymogów stawianych nam przez Dykasterię ds. Kultury i Nauki Stolicy Apostolskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – opowiada. Podkreśla, że podjęte zostały już kroki uruchomienia kierunków o tych specjalnościach na PWT, by móc dalej, krok po kroku, dążyć do dalszych przekształceń. – To mozolna praca u podstaw. O harmonogramie nie chcę mówić, ale jako uczelnia jesteśmy przygotowani w ok. 40 proc. Nie przywiązywałbym się jednak do liczb, bo proces jest dynamiczny, a my jesteśmy zobowiązani do spełnienia wszystkich stawianych nam wymagań – podkreśla.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.