Nie znałeś ks. Stanisława Orzechowskiego i jego duszpasterstwa? Masz szansę poznać. Znałeś i korzystałeś z jego posługi? Przyjdź, powspominaj, podziel się i posłuchaj innych.
Przy ul. Bujwida w 2019 roku.
Agata Combik /Foto Gość
Oddział IPN we Wrocławiu wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół DA „Wawrzyny”, wrocławską parafią pw. św. Wawrzyńca i DA „Wawrzyny” zapraszają na seminarium historyczne pt. „Wczoraj i dziś DA »Wawrzyny« we Wrocławiu”.
– „Orzech” jako kapłan potrafił niezwykle skutecznie docierać do ludzi. Przychodzili do niego, słuchali i to zmieniało ich życie – mówi Łukasz Sołtysik z IPN, który sam również korzystał z posługi ks. Orzechowskiego, m.in. z kursu małżeńskiego czy seminarium Odnowy w Duchu Świętym. – Cenne było to, co wnosił sam „Orzech”, ale i to, co działo się z jego inspiracji w DA „Wawrzyny”. Głosił Ewangelię, ale też przekazywał wiele praktycznych życiowych rad, dotyczących np. relacji rodzinnych – dodaje.
Podkreśla zarazem wagę jego zaangażowania społecznego, patriotycznego. To ono szczególnie interesuje IPN. – Właśnie do „Orzecha” zwrócili się strajkujący w Zajezdni Autobusowej nr VII MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej z prośbą, by odprawił im Mszę św. To też świadczy o tym, jakim już w latach 70. XX w. był znanym kapłanem – tłumaczy Ł. Sołtysik. – Pierwszą Eucharystię odprawił im 29 sierpnia 1980 r., poproszono go o to samo też w niedzielę 31 sierpnia. Został kapelanem wrocławskiej Solidarności. Był odważny. Gdy pojawiało się zapotrzebowanie ze strony ludzi, to szedł do nich. Podejmował wyzwania – opowiada.
Historyk przypomina, że w październiku 1980 r. ks. Stanisław został poproszony o wsparcie osób biorących udział w głodówce kolejarzy w Lokomotywowni PKP Wrocław Główny. Tam też odprawił Mszę św., wygłosił wyrazistą homilię. Do 1990 r. wspierał na różne sposoby opozycjonistów, stwarzał im przyjazne warunki w duszpasterstwie akademickim, w parafii – będąc częścią zespołu duszpasterskiego parafii pw. św. Wawrzyńca. – Te miejsca były przestrzenią formacji religijnej, ale też oazą wolności dla ludzi, którym leżały na sercu suwerenność Polski, los prześladowanych przez system komunistyczny w PRL – zauważa.
Tuż po ogłoszeniu stanu wojennego „Orzech” zaangażował się w pomoc na rzecz rodzin osób aresztowanych i internowanych. Jego aktywność na tym polu przyczyniła się do utworzenia Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego z siedzibą przy ul. Katedralnej 4. Wielkie znaczenie miały doroczne wrocławskie pielgrzymki na Jasną Górę, które zainicjował w sierpniu 1981 r., w środku „karnawału Solidarności”. – Były ważnymi wydarzeniami religijnymi, ale w trakcie drogi poruszano również tematy dotyczące spraw społecznych, aktualnej sytuacji w kraju. To była formacja religijna, ale też społeczna, intelektualna – zaznacza badacz.
W ramach seminarium zaplanowano m.in. analizę kaznodziejstwa „Orzecha” od strony językowej. – Zadajemy sobie pytanie, jak on to robił, że ludzie garnęli się do niego, choć przecież wypowiadał się czasem bardzo dosadnie, szorstko, a nawet używając nieparlamentarnych słów. Zawsze po coś. Jego nauki pozostawały w głowach, w sercach – tłumaczy Ł. Sołtysik.
Organizatorzy kwietniowego spotkania chcą nawiązać kontakt z osobami, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami dotyczącymi „Orzecha” i DA „Wawrzyny”, pamiątkami, zdjęciami, nagraniami lub filmami. Mogą one pisać na adresy: lukasz.soltysik@ipn.gov.pl, stanislaw.bogaczewicz@ipn.gov.pl, stowarzyszenie@wawrzyny.wroc.pl. Na seminarium zaproszeni są wszyscy. Wiele zyskają także ci, którzy „Orzecha” nie poznali osobiście. Podczas prelekcji będzie można kupić dostępne publikacje o ks. Stanisławie i wydawnictwa IPN.
Zaproszenie
18 kwietnia o 18.00 – Msza św. w górnym kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51 we Wrocławiu;
19 kwietnia, 17.30–21.30, sala konferencyjna Papieska w hotelu im. Jana Pawła II we Wrocławiu (ul. św. Idziego 2): Wokół biografii ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”. Prelekcje wygłoszą: dr Stanisław A. Bogaczewicz, Łukasz Sołtysik, ks. Aleksander Radecki, Barbara Blaczkowska. W programie panel dyskusyjny z udziałem ks. Andrzeja Dziełaka, Agaty Hoffmann, Wiesława „Kuzyna” Wowka (moderacja Agnieszka Bugała);
20 kwietnia, 17.30–21.30, sala konferencyjna Papieska w hotelu im. Jana Pawła II: Wokół Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Prelekcje wygłoszą: dr Grzegorz Mazur, Damian Żurawski, Krzysztof Turkowski, Grzegorz Tuszkanow. Odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Beaty Staszków, o. Michała Serwińskiego CMF, o. Michała Bulendy OFM (moderacja Agnieszka Bugała);
21 kwietnia, 11.00 – Msza św. w dolnym kościele pw. św. Wawrzyńca.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.