Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wolność za murami

Zbrodnia popełniona przed laty, więzienie, a w nim spotkanie z Jezusem – książka wydana przez wspólnotę Koinonia Jan Chrzciciel jest zapisem niezwykłej historii, która wydarzyła się naprawdę.

Jej główna część to zapis rozmowy Marka Maja, lidera wrocławskiej Koinonii, i Janusza Kulmatyckiego, człowieka, który skazany został na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, za zabicie policjanta i ciężkie poranienie drugiego. Wykonywany na czyjąś prośbę wizerunek Ukrzyżowanego, rozmowy z kapelanem, w końcu podjęta za kratami decyzja o powrocie do Kościoła katolickiego (z którego kiedyś formalnie wystąpił, decydując się dołączyć do Świadków Jehowy) – okazało się, że to dopiero początek przygody z Bogiem.

– Janusz nie tylko sam został zresocjalizowany, ale teraz pomaga zmienić swoje życie innym osadzonym, jest prawdziwym ewangelizatorem – mówi M. Maj, tłumacząc, że książka to owoc wieloletniej znajomości z więźniem. – W tym roku mija 14 lat obecności Koinonii Jan Chrzciciel w Zakładzie Karnym w Wołowie. Bywamy tam 2–3 razy w miesiącu. W 1999 r. przeprowadziliśmy w ZK ewangelizacyjny kurs „Filip”. Janusz doświadczył na nim spotkania z Jezusem. jesteśmy świadkami jego przebudzenia do żywej więzi z Chrystusem.

Książka, nosząca tytuł „Wolność za murami”, mówi o liturgii za kratami, wizytach członków „Jana Chrzciciela” i powstaniu struktur tej wspólnoty także w więzieniu, o doświadczeniu braterstwa z innymi i o tym, jak zakład karny może stać się domem. – Janusz w pewnym momencie doświadczył w nim prawdziwej wolności; zaczął być świadkiem także dla ludzi z zewnątrz. Stąd okładka książki ukazująca światło padające z wnętrza więzienia – mówi M. Maj i podkreśla, że i członkowie Koinonii, i ks. Stanisław Małysa, kapelan z Wołowa, są przekonani, że Janusz przeszedł przemianę umożliwiającą ułaskawienie, zmianę dożywocia na łagodniejszą karę, pozwalającą mu kiedyś opuścić więzienne mury. Książka zawiera również wypowiedzi-świadectwa innych więźniów, a także wplecione w rozmowę z Januszem świadectwo M. Maja, dzielącego się tym, jak Bóg wkroczył w jego życie.

Publikacja, dostępna w Księgarni Archidiecezjalnej, jest rodzajem dokumentu, pełnego konkretnych wydarzeń, nazwisk, dat. Stanowi cegiełkę, z której dochód przeznaczony jest na utrzymanie Domu Miłosiernego Ojca przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu. Placówka została stworzona dla więźniów opuszczających Zakład Karny, powracających do normalnego życia. Wrocławska Koinonia Jan Chrzciciel, dzięki pełnomocnictwu Stowarzyszenia Bractwo Więzienne, została gospodarzem domu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy