Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wrocławski kapłan odznaczony

Ks. Zbigniew Dołhań po przeszło 30 latach został doceniony za poświęcenie, z jakim służył górnikom w Polkowicach w czasie stanu wojennego.

W legnickiej katedrze pw. śś. Piotra i Pawła miała miejsce skromna, ale bardzo podniosła uroczystość. Przyjechał na nią Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Pretekstem do spotkania było uhonorowanie ks. prałata Zbigniewa Dołhania, proboszcza par. pw. Wniebowzięcia NMP na wrocławskim Ołtaszynie, najważniejszym wyróżnieniem związkowej organizacji – tytułem Zasłużony dla "Solidarności". Wręczając odznaczenie, Piotr Duda podkreślił zaangażowanie księdza prałata w pomoc potrzebującym, zarówno górnikom, jak i ich rodzinom. – Tym odznaczeniem chcemy podziękować za Księdza posługę w stanie wojennym w Polkowicach. Znalazł się Ksiądz w gronie niezwykle zasłużonych osób. Uhonorowaliśmy nim m.in. bł. Jana Pawła II, matkę ks. Jerzego Popiełuszki panią Mariannę Popiełuszko, śp. Lecha Kaczyńskiego czy abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dziękujemy za solidarność – mówił w czasie wręczania odznaczenia przewodniczący związku.

Odznaczony w czasie uroczystości wielokrotnie podkreślał, że innym działaczom "Solidarności" o wiele bardziej należą się takie wyróżnienia. – Początkowo odmawiałem przyjazdu, mówiłem, że inni są bardziej godni. Ale pan przewodniczący miedziowej "Solidarności" Bogdan Orłowski przekonał mnie, że jest to święto górników i w ten sposób okażę im szacunek – tłumaczył ks. Zbigniew Dołhań. Wrocławski kapłan jest jednym z kilku duchownych, obok ks. Jerzego Gniatczyka oraz ks. Mariana Kopko, którzy zostali po latach docenieni za ofiarną służbę górnikom w Polkowicach w czasie stanu wojennego. Wrocławski kapłan odznaczony   Podobne odznaczenia otrzymali w przeszłości bł. Jan Paweł II, Marianna Popiełuszko oraz Lech Kaczyński Jędrzej Rams/GN

Ksiądz prałat Zbigniew Dołhań urodził się 21 lipca 1947 r. w Samborze. Ukończył Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne i w 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie. W czerwcu 1981 r. został przeniesiony z Wrocławia do Polkowic, gdzie sprawował posługę jako wikary w parafii pw. św. Michała Archanioła. 4 grudnia tegoż roku uczestniczył w poświęceniu kaplicy św. Barbary i sztandaru NSZZ „Solidarność” na polu głównym Zakładów Górniczych "Polkowice". 14 grudnia na polu głównym ZG "Polkowice", kiedy załoga po proklamowaniu stanu wojennego ogłosiła strajk okupacyjny, udzielał wespół z ks. Gniatczykiem sakramentu spowiedzi i Komunii św. członkom komitetu strajkowego i górnikom. Od 16 grudnia, kiedy strajkujące załogi górnicze okupowały kopalnię Rudna, odprawiał na polu głównym Msze św. z ks. Gniatczykiem i ks. Eugeniuszem Jankowiakiem z Głogowa, a następnie dołączył do strajkujących górników na szybie zachodnim, gdzie trwał, udzielając pociechy kapłańskiej i sprawując przywództwo duchowe – aż do spacyfikowania kopalni przez oddziały ZOMO.

W latach 1982–1984 trwał na duszpasterskiej placówce w Polkowicach jako duchowny wspierający podziemne struktury „Solidarności” Zagłębia Miedziowego, współorganizator pomocy, a od końca 1982 r. samodzielnie organizujący pomoc dla rodzin aresztowanych lub skazanych na więzienie członków „S”. W tym czasie razem z ks. Jerzym Gniatczykiem, a od roku 1983 samodzielnie odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny w kościele w rynku w Polkowicach. W czerwcu 1983 r. zorganizował pielgrzymkę górników – członków „Solidarności” na Mszę św. odprawioną na Partynicach we Wrocławiu przez papieża Jana Pawła II.

Obecnie jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu i budowniczym kościoła św. Ojca Pio na Partynicach.

Wrocławski kapłan odznaczony   W czerwcu 1983 r. ks. Zbigniew Dołhań zorganizował pielgrzymkę górników – członków „Solidarności” – na Mszę św. odprawioną na Partynicach we Wrocławiu przez papieża Jana Pawła II Jędrzej Rams/GN
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy