Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kardynał na dworcu

O niezwykłości spektaklu „Operacja Orędzie” świadczy nie tylko fakt, iż miejscem, gdzie zostanie wystawiony, jest wrocławski Dworzec Główny PKP.

Spektakl został napisany i wyreżyserowany przez scenarzystę polskiego kandydata do Oscara filmu „80 milionów”– Krzysztofa Kopkę. Opowiada historię powstania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 r. Akcja rozgrywa się na stacji kolejowej w Zebrzydowicach na granicy polsko-czechosłowackiej. W pociągu przyjeżdżającym z Wiednia podróżuje ksiądz, który właśnie wraca ze studiów w Rzymie. Jak się okazuje jest pod ścisłą obserwacją Służby Bezpieczeństwa, która planuje wykorzystać go w grze operacyjnej przeciwko biskupowi Bolesławowi Kominkowi, autorowi słynnego orędzia. W wyniku prowokacji ksiądz zostaje zatrzymany i jest w brutalny sposób przesłuchiwany. Widz dowiaduje się, w jakich okolicznościach powstało orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, widzi, jakie metody stosowała Służba Bezpieczeństwa do złamania człowieka. W pełnym znakomitych dialogów spektaklu mamy okazję spojrzeć na ważne wydarzenia historyczne od kulis. Poznajemy także, czym kierowali się polscy biskupi podejmując decyzję o wystosowaniu tego przełomowego dokumentu, który odegrał tak ważną rolę w przełamywaniu żelaznej kurtyny.

– Widzimy tu dwie konkurujące ze sobą wykładnie wydarzenia historycznego jakim było orędzie ze słowami „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Pierwsza ubeków, którzy mówią o osobistych ambicjach biskupa, brudnych grach za Spiżową Bramą. Druga – wykładania sekretarza bp. Kominka, wskazującego na motywy wystosowania orędzia – opowiada o swoim dziele reżyser, dodając, że przy pracy nad spektaklem  przeżył ciekawe doświadczenie. – Aktorzy w trakcie prób gubili się w tym kto mówi prawdę i kto ma rację – tłumaczy K. Kopka. – Dotykając w tym spektaklu problemu niejednoznaczności historii, skomplikowania jednostkowych wyborów, decyzji, konieczności dokonywania ocen tego, co się słyszy, co jest nam przedstawiane jako obowiązująca prawda, dotykamy problemu w ogóle rozumienia historii i naszego bycia w historii – dodał reżyser, wyrażając nadzieję, że tego rodzaju dylematy dotrą do widzów spektaklu.

Kardynał na dworcu   Sztuka przybliża okoliczności powstania orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" Kardynał na dworcu   Spektakl będzie można obejrzeć 5 października na Dworcu Głównym we Wrocławiu Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" Spektakl „Operacja Orędzie” będzie można obejrzeć  5 października o 18.00, na Dworcu Wrocław Główny. Wstęp wolny.

scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kopka

obsada: Marian Czerski, Jakub Giel, Michał Wielewiecki

kostiumy: Ewa Wodecka-Masztalska

światło i dźwięk: Pentagrid Sound Equipment

producent wykonawczy: Teatrakcja – Agata Skowrońska-Kartvelishvili

produkcja: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy