Nowy numer 15/2024 Archiwum

Braterstwo krwi

W wakacje zapotrzebowanie na krew się zwiększa, a dawców jest mniej niż w pozostałe miesiące roku. Zachęcamy do podzielenia się odrobiną siebie. Możemy uratować czyjeś życie.

- Tradycyjnie, najbardziej potrzebujemy krwi grup ujemnych: "0", "A", "AB" i "B". W tej chwili mamy też problem z grupą "0+" - mówi Adrianna Franc z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Podkreśla jednocześnie, że dzięki podjętym odpowiednim działaniom promocyjnym od ubiegłego roku jest w miarę bezpiecznie w porównaniu do lat ubiegłych. - Wrocław ma najlepsze stany krwi w Polsce, ale to ciągle nie są zapasy wystarczające. Dziennie wydajemy 200-230 jednostek krwi, a dawców jest ok. 150 - dodaje.

A. Franc przekonuje także, że między województwami istnieje swoista współpraca. W razie zapotrzebowania na konkretną krew w innych regionach kraju jest ona przekazywana na potrzeby pacjentów. - Wspieramy się nawzajem - zapewnia.

Oprócz tego, że krew można oddać w stacjach RCKiK organizowane są także akcje wyjazdowe. Dziś można oddać krew w Oleśnicy, przy supermarkecie Intermarche. - Spodziewamy się dużej ilości dawców dlatego jest tam specjalny autobus i namioty - zaznacza.

Autobus RCKiK w najbliższy poniedziałek (21 lipca) stanie pod Akademickim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu na ul. Borowskiej. Podobnie będzie w kolejnym tygodniu: w poniedziałek (28 lipca) i w środę (30 lipca). Podzielić się życiem będzie można również 26 lipca przed bramą główną do wrocławskiego zoo. - Mamy przygotowaną w tym miejscu niespodziankę. Każdy, kto odda w tym miejscu krew otrzyma możliwość zakupienia biletu do ogrodu w cenie ulgowej - zachęca A. Franc.

Ponad to RCKiK przygotowało kolejną niespodziankę na zachętę. Od najbliższego tygodnia, w środy i czwartki dawcy będą otrzymywać specjalną wakacyjną pamiątkę.

Harmonogram wszystkich akcji wyjazdowych oraz dane teleadresowe stałych punktów poboru krwi można znaleźć na stronie www.rckik.wroclaw.pl.

Dawcą może zostać osoba:

  • pełnoletnia, która nie przekroczyła 65-ego roku życia,
  • czująca się zdrowo,
  • ważąca nie mniej niż 50 kg,
  • pragnąca pomóc drugiemu człowiekowi.

Przed oddaniem krwi zjedz lekki posiłek a do RCKiK lub do punktu pobrań podczas akcji zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy