Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ks. Schneider patronem NGO-sów?

Od dziś we Wrocławiu swoją ulicę i skwer ma założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Dominik Golema, dyrektor Biura ds. Organizacji Pozarządowych przy UM Wrocławia, który był pomysłodawcą uhonorowania kapłana związanego z Wrocławiem, przekonywał, że dzisiejsze wydarzenie jest bardzo istotne dla przywracania pamięci tych, których pośród nas nie ma, a którym tę pamięć jesteśmy winni. - Na pamięci o takich postaciach jak ks. Schneider czy św. Edyta Stein budowali swoją tożsamość zarówno tę wrocławską, ale także europejską i chrześcijańską - mówił.

Dyrektor zwrócił również uwagę, że ks. J. Schneider mógłby zostać patronem organizacji pozarządowych. - To on założył w pierwszym momencie fundację Najświętszej Maryi Panny. Przypomnę tylko, że borykał się z tymi samymi problemami z jakimi dziś mierzą się organizacje pozarządowe. Kapitał założycielski to był 75 fenigów, a siedzibę musiał zmieniać 5 razy - tłumaczył. Zaznaczył także, że jego wstawiennictwo w codziennej działalności stowarzyszeń i fundacji może być dobrą podporą.

W odsłonięciu tabliczek z nazwą skweru i ulicy wzięły udział siostry marianki z wielu stron Polski i zza granicy. Wśród nich były s. Alma Białek, matka generalna Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, s. Kordula Clafki, przełożona Prowincji Niemieckiej Zgromadzenia, oraz s. Justyna Wojcieszak, przełożona Prowincji Polskiej.

Oprócz Dominika Golemy w wydarzeniu wzięli również udział Maria Zawartko, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia, oraz Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.

Ulica i skwer ks. Jana Schneidera znajduje się pomiędzy ul. Skwierzyńską i ul. Szczęśliwą.


Sługa Boży ks. Jan Schneider ur. 11 stycznia 1824 r. w Mieszkowicach k. Prudnika woj. opolskie. Był działaczem społecznym, założyciel Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu, gdzie w 1849 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1849-1851 był wikarym w Wiązowie, a następnie w latach 1851-1854 w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. Od 1954 r. został najpierw administratorem, a następnie od 1869 r.  proboszczem w kościele św. Macieja we Wrocławiu.

Ks. J. Schneider jako pierwszy na Śląsku organizował pomoc socjalną dla dziewcząt i kobiet przybywających do dużych  miast w poszukiwaniu pracy. W 1854 r. założył Stowarzyszenie dla Podniesienia Moralnego Dziewcząt Służących zwane także Związkiem Maryjnym. Stowarzyszenie oferowało schroniska dla poszukujących noclegu oraz bezrobotnych dziewcząt, pomoc w poszukiwaniu pracy, przygotowanie do zawodu służącej, zapewnienie opieki chorym członkiniom stowarzyszenia, opiekę nad służącymi w podeszłym wieku. Pomoc udzielana była kobietom bez względu na ich wyznanie.

Kapłan był także założycielem Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które stopniowo przejęło zadania stowarzyszenia. Nowe zgromadzenie oficjalnie zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1897 r. Ks. J. Schneider do końca swojego życia kierował zarówno stowarzyszeniem jak i zgromadzeniem zakonnym. Ze względu na jego rozległą działalność charytatywną nazywano go „Apostołem Miłosierdzia”. Ks. Jan Schneider zmarł we Wrocławiu 7 grudnia 1876 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy