Nowy numer 13/2024 Archiwum

15 lat Salezu

Na Mszy św., akademii oraz Balu Absolwentów zgromadzili się sympatycy, uczniowie oraz profesorowie Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu.

Żegnaj smutku - te słowa, obecne w hymnie szkoły, wybrał bp Andrzej Siemieniewski za motyw przewodni swojej homilii, przywołując zarazem negatywnie obecne we współczesnym świecie zawołanie francuskiej filozofii egzystencjalnej: "Bonjour tristesse", "Witaj smutku". Uwagę uczestników liturgii zwróciła procesja z darami, w czasie której  przyniesiono między innymi apteczkę. W komentarzu odczytano przesłanie: "Tak jak zawartość tej apteczki często ratuje życie, tak my przynosimy wszystkie nasze prace i troski, które w czasie projektów wolontariatu szkolnego i misyjnego, pomagają ludziom".

W drugiej części uroczystości, w pomieszczeniach szkolnej sali teatralnej, miała miejsce akademia. Przedstawicielom władz kościelnych, samorządowych i szkolnych wręczono kwiaty i upominki. Odczytano także list gratulacyjny Dolnośląskiej Kurator Oświaty Beaty Pawłowicz, która cytując słowa św. Jana Bosko życzyła szkole radość w realizacji celów. Nie zabrakło również przemówień Inspektora Salezjanów ks. Alfreda Leji oraz bp. Andrzeja. Dziękując wszystkim, dyrektor zwrócił uwagę na to, że szkoła może nosić miano: "Cudownej". Wyjaśnił, że nie chodzi tutaj o "cudowność" rozumianą jako "najlepsza szkoła", ale  jako szkoła prowadzona mocą Bożej, cudownej łaski. - Od samego początku było trudno - wspominał. - Konkurencyjność wrocławskich ogólniaków, wypełniony prywatnymi szkołami rynek, brak budynku i boiska mogły skutecznie zniechęcić i skłonić do rezygnacji. Jednak po dzień dzisiejszy Salez jest i trwa dzięki Bożej Opatrzności.

Ostatnim elementem akademii był materiał filmowy przygotowany przez szkolne koło filmowe TVSLO zatytułowany: "Salez to", w którym zaprezentowano m.in. projekty misyjne w Afryce, Syberii i Mongolii, wolontariat wśród osób starszych i dzieci, koła zainteresowań,  nowoczesne sale dydaktyczne, liczne  międzynarodowe kontakty, odmienne formy nauczania języków obcych, wychowanie do patriotyzmu oraz wiary. Na zakończenie jubileuszowych uroczystości odbył się Bal Absolwentów. Świąteczny poczęstunek, porywająca do tańca muzyka, a przede wszystkim niekończące się wspomnienia trwały do wczesnych godzin rannych. Najlepszym podsumowaniem tego dnia stały się  zapisane przez jednego z absolwentów na obrusie słowa: "Tęsknię za atmosferą tej szkoły".

"Salez" ukończyło dotychczas 423 uczniów.

 

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy