Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przede wszystkim dialog

O kluczowej roli rozmów "twarzą w twarz" oraz współczesnych relacjach międzyludzkich traktowano podczas konferencji "Wychowanie do dialogu".

Papieski Wydział Teologiczny zaprosił na wydarzenie pod hasłem „Wychowanie do dialogu. W poszukiwaniu modeli budowania relacji międzyludzkich” wielu specjalistów z całej Polski, którzy dzielili się rezultatami swoich badań na ten temat. Prelekcje wygłosili profesorowie m.in. z Krakowa, Katowic i Torunia. Wrocławska uczelnia również prowadzi tego typu badania. Poruszano m.in. tematy dotyczące relacji interpersonalnych w rodzinie i w Kościele, wychowania dzieci i młodzieży oraz edukacji międzykulturowej.

– Filozof Georg Hegel już w I połowie XIX wieku zauważył na świecie ogromne przemiany społeczne, które odczuwamy do dziś. Wtedy ważny w środowisku okazywał się ten, kto piastował jakąś funkcję. Współcześnie widzimy, że status człowieka w społeczeństwie buduje głównie jakiś urząd czy stanowisko. A ludzie żyjący w rodzinach, funkcjonujący w pracy czy w szkole, potrzebują rozwijać swoją tożsamość poprzez postawienie nacisku na osobowość, a nie na oficjalną pozycję np. w firmie – tłumaczy s. Kazimiera Joanna Wawrzynów, współorganizator konferencji, adiunkt Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Komitet organizacyjny z PWT zwrócił uwagę, że wielu młodych ludzi szuka drugiego człowieka przez łatwiejsze, wirtualne środki, ale taka relacja nie może być pełna, jeżeli nie spotkamy się z kimś w realnej rzeczywistości. Martin Buber, wybitny filozof i religioznawca, mówił, że na początku zawsze chodzi o spotkanie z człowiekiem, a potem przekazujemy materiał, zaplanowane informacje. Jako priorytet winniśmy postawić godność ludzką i osobę samą w sobie.

– Teraz panuje taka tendencja w pedagogice chrześcijańskiej, żeby kłaść nacisk na tworzenie atmosfery dobroci, wzajemnego szacunku, uwzględnienia godności drugiej osoby i na tych wartościach budować wychowanie dzieci. Dlatego postawiliśmy sobie za cel podjęcie tego zagadnienia podczas naszej konferencji – wyjaśnia s. Kazimiera Joanna Wawrzynów.

Ogólnopolska konferencja „Wychowanie do dialogu” jest odpowiedzią na coraz częstsze przedkładania pozycji zawodowej nad godność osobistą. W dodatku chętniej rozmawiamy przez wirtualną rzeczywistość niż w tzw. realu, a to pierwsze nie jest do końca spotkaniem prawdziwym. Okrada nas z obserwacji rozmówcy, jego reakcji. Na żywo poza słowami zawsze sobie coś przekazujemy, choćby gestem i mimiką. Rozmowy twarzą w twarz są potrzebne, ponieważ inspirują nas do myślenia.

– Papieski Wydział Teologiczny prowadzi Katedry Pedagogiki działające w ramach Instytutu Nauk Społecznych. Łączenie dydaktyki z prowadzeniem badań naukowych związanych z tym kierunkiem w naturalny sposób wpisuje się w działalność uczelni. Wychowanie to zjawisko rozgrywające się między ludźmi, wpisane w relację międzyludzką. Kluczową rolę odgrywa w nim spotkanie i dialog. Celem konferencji było przybliżenie się do bogactwa i istoty dialogu, który chcemy odkrywać w rzeczywistości wychowawczej – mówi dr hab. Kazimiera Jaworska z PWT, organizator konferencji.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy