Nowy numer 13/2024 Archiwum

Izba Celna walczy z hazardem

Obecnie na naszych ulicach można zauważyć wiele lokali, w których ustawione są automaty do gier hazardowych. Większość z nich funkcjonuje nielegalnie.

Jak się szacuje, automatów do gier hazardowych jest w całym kraju ok. 20 tys. Tylko co trzeci działa legalnie, co oznacza, że izby celne wydały na ich użytkowanie stosowne zezwolenia.

- Sytuacja się zmienia, gdyż nowych uprawnień się już nie wydaje, a dotychczasowe wygasną najpóźniej w grudniu 2015 r. Od tego momentu hazard będzie możliwy wyłącznie w salonach gier tak jak przewiduje ustawa o grach hazardowych z 2009 r. - mówi Arkadiusz Barędziak, podkomisarz celny, rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu. W całej Polsce aktualnie trwa akcja likwidacji nielegalnie działających automatów. Tylko od lipca 2014 r. do magazynów celnych na Dolnym Śląsku trafiło ponad 600 "jednorękich bandytów".

Izba Celna we Wrocławiu ostrzega, że nielegalny hazard powoduje wiele społecznych zagrożeń. Pedagodzy i opiekunowie dostrzegają niebezpieczeństwo uzależnienia.

- Dolnośląscy celnicy odbierają wiele sygnałów od zaniepokojonych rodziców, nauczycieli, mieszkańców osiedli, którzy proszą o interwencję i likwidację nielegalnych salonów, w których właściciele potrafią wystawić kilkanaście automatów - dodaje rzecznik prasowy.

A. Barędziak przyznaje, że Izba Celna we Wrocławiu prowadzi również działania profilaktyczne. Na prośbę jednego z dyrektorów szkoły zorganizowane zostało spotkanie, na którym psycholog spotkał się z rodzicami i poinformował o możliwościach radzenia sobie z uzależnieniami.

- Koszty zdrowotne i społeczne hazardu patologicznego mogą być poważne - długi, depresja, wykluczenie społeczne to tylko niektóre z negatywnych konsekwencji uzależnienia. Zdrowie fizyczne, a nawet życie nałogowego hazardzisty jest zagrożone w równym stopniu, jak jego kondycja psychiczna - tłumaczy..

Jak ostrzegają pracownicy Izby Celnej, determinacja organizatorów nielegalnego hazardu jest tak duża, że potrafią oni w dobrej dla nich lokalizacji ustawić nawet prowizoryczny barak i wstawić tam "jednorękich bandytów". Rzecznik prasowy Izby Celnej we Wrocławiu zaznacza, że to oni, sterując takimi nielegalnymi automatami, decydują, kiedy i komu i w jakiej wysokości wypłacą ewentualną nagrodę, a zazwyczaj w ogóle jej nie wypłacają.

Gdzie najczęściej można spotkać lokale nielegalnymi automatami? Dobra lokalizacja to przede wszystkim miejsca w pobliżu szkół, przystanków, centrów handlowych, czy osiedlowych sklepów. - Obserwowaliśmy już sytuacje, kiedy po zajęciu partii nielegalnych automatów, w tym samym lokalu jeszcze tego samego dnia wstawiano kolejne - przekonuje.

Pomimo znacznej skali zjawiska skuteczne i systematyczne działania celników w całym kraju przynoszą zamierzony efekt. Jak się szacuje, od momentu uchwalenie ustawy o grach hazardowych w 2009 r., zlikwidowano w całym kraju 60 proc. nielegalnych automatów.

Z danych zawartych w opublikowanym w styczniu 2012 r. raporcie z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, ponad 50 tys. Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych, a prawie 200 tys. jest narażonych na ryzyko uzależnienia. Najbardziej niepokojące jest to, że 7 proc. uczniów ostatnich klas gimnazjów przyznaje, że korzysta z hazardu internetowego, co najmniej raz w tygodniu.

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy