Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Jeśli chcesz poznać Boga, porozmawiaj z Nim

Metropolita wrocławski poświęcił odrestaurowany kościół w Wyszęcicach k. Wołowa. Uroczystość była połączona z odpustem ku czci patrona ponad 400-letniej świątyni, św. Michała Archanioła.

Nawiązując do pytania, stanowiącego reakcję Natanaela na zaproszenie do spotkania z Jezusem: "Czyż może być dobrego z Nazaretu?", abp Kupny przestrzegał przed budowaniem wiary w oparciu o opinie innych na temat Boga i Kościoła. - Nie da się budować swojej wiary w oparciu o przekazy medialne, które oceniają takie czy inne decyzje biskupów lub papieża - mówił, dopowiadając: - Jeśli chcesz poznać prawdziwego Boga, sam z Nim porozmawiaj. Jeden moment może całkowicie odmienić Twoje życie.

Hierarcha przywołał również zapowiedź Chrystusa: "Ujrzycie niebo otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego", tłumacząc, że wizja ta nawiązuje do snu Jakuba o drabinie stojącej na ziemi, a wierzchołkiem sięgającej nieba. - Każdy z nas szuka takiego miejsca, gdzie niebo styka się z ziemią - mówił abp Kupny. Zwrócił przy tym uwagę, że sprawując Mszę św., przyłączamy się do chóru aniołów, które chwalą Boga. - Nie jest ważne, czy Eucharystia jest sprawowana w pięknej katedrze, małym wiejskim kościele czy kaplicy. Jest zawsze chwilą, w której niebo łączy się z ziemią. Tak jest również dziś w tym kościele, który poświęcamy po dokonanych tutaj pracach - zaznaczył metropolita, zachęcając uczestników uroczystości, bo często korzystali z daru spotkania z Bogiem podczas Mszy św.

Kościół w Wyszęcicach wybudowano w latach 1605-1638 jako świątynię ewangelicką, jednak w 1654 r. na skutek działań kontrreformacyjnych został on przekazany katolikom. Po Drugiej Wojnie Światowej nie był on użytkowany. Dopiero w latach 60. XX w. zaczęto sprawować z nim Eucharystię. W 2002 r. wichura i gradobicie doszczętnie zniszczyły dach świątyni. Do kompleksowego remontu przystąpiono w 2012 r. W ciągu trzech lat odwodniono, osuszono i wzmocniono fundamenty kościoła, przygotowując także chodnik wokół świątyni, nową bramę i główne wejście. Następnie odrestaurowano wieżę, hełmy pokryto blachą miedzianą oraz pomalowano wnętrze, wymieniono instalację elektryczną. W ostatnim etapie remontu wymieniono stare okna, wstawiając nowe witraże.

Kościół służy jako filialna świątynia par. pw. św. Marcina w Krzelowie (gmina Wińsko).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy