Nowy numer 13/2024 Archiwum

Łączy i motywuje już przez osiem wieków

Po 750 latach od kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, postać księżnej inspiruje nadal nie tylko do modlitwy, ale także do tworzenia szeroko pojętej kultury i sztuki, a także do czynienia dzieł miłosierdzia.

Konferencja "Święta Jadwiga Śląska - pamięć, dziedzictwo, inspiracja" zorganizowana w Centrum Historii Zajezdnia kompleksowo analizowała nie tylko wielką postać patronki Śląska, ale poza historycznym przypomnieniem pokazywała także jej istotny wpływ na kulturę i sztukę śląskiego regionu oraz dużą rolę w społecznej integracji.

- Abp Józef Kupny zauważył, iż niewielu zwraca uwagę na trzymaną przez św. Jadwigę w dłoniach bazylikę trzebnicką, a więc święta jest pokazywana jako ta, która trzyma w swoich dłoniach Kościół. Metropolita wrocławski dodaje, że to dzisiaj bardzo dobry znak szczególnie na nasze czasy. Ludzie powinni czuć się odpowiedzialni, aby brać w swoje dłonie Kościół, czyli czuć się odpowiedzialnym za tę wspólnotę - mówił na początku ks. Rafał Kowalski, które reprezentował abp Józefa Kupnego.

Rzecznik kurii wrocławskiej podkreślił, że niniejsza konferencją wpisuje się w to wezwanie brania odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła.

- Powojennej historii Wrocławia nie da się wyobrazić bez Kościoła katolickiego, który odkrywał absolutnie istotna rolę w integracji społecznej. Nie da się także myśleć o historii Wrocławia na żadnym etapie jego rozwoju bez św. Jadwigi Śląskiej. Księżna także jakimś sensie patronuje temu co dla naszych prac w Ośrodku Pamięć i Przyszłość jest bardzo ważne, czyli procesowi pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej, które zapoczątkował kard. Bolesław Kominek. Niewielu wie, że miał on wielkie nabożeństwo do św. Jadwigi - mówił Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Specjalny list z okazji konferencji wystosowała minister Beata Kempa. „Pamięć o św. Jadwidze i dziele jej życia pozostaje dla nas źródłem siły i owocem naszej tożsamości” - pisała B. Kempa.

- Jadwiga nas łączy i myślę, że to jest piękne, że potrafimy współpracować pod egidą takiej patronki. Wychodzimy poza granice administracyjne naszych wspólnot. Bogactwo Śląska jest wielkie i musimy je pokazywać, a św. Jadwiga jest jedną z najwybitniejszych indywidualności kobiecych XIII stulecia w Polsce, jako patronka dzieł miłosierdzia. Ten jubileusz stwarza okazję do tego, by zainspirować się Jadwigą dla naszej aktywności, dla wielkich dzieł, dla budowania siły duchowej Wrocławia i Dolnego Śląska, a także dla poczucia tożsamości - stwierdził Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Rok Jadwiżański, który dobiega końca, podsumował ks. Jerzy Olszówka SDS, kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

- Te ostatnie tygodnie Roku Jadwiżańskiego są intensywnym czasem, w którym wiele mówi się i pisze o świętej Jadwidze. Ale kiedy spoglądam na miniony rok widzę, że nie tylko teraz tak jest. Przez całe 12 miesięcy przeżywaliśmy intensywnie tę rocznicę 750. kanonizacji śląskiej księżnej na różnych płaszczyznach: duszpasterskiej, naukowej, katechetycznej, społecznej i kulturalnej - oświadczył ks. Jerzy Olszówka.

Jak podkreślił salwatorianin, wiele z tych inicjatyw podjęto spontanicznie i to osobiście bardzo go cieszy, ponieważ świadczy o tym, że pomimo upływu czasu prawie ośmiu wieków od kanonizacji Jadwiga Śląska jest wciąż postacią inspirująca, głęboko zakorzenioną w sercach ludzi, którzy zamieszkują region Dolnego Śląska.

- Dlaczego jesteśmy wpatrzeni w postać św. Jadwigi, jak wielką rolę odgrywa ona w naszym życiu? Dlaczego osoba żyjąca osiem wieków temu wciąż zachęca nas do działania i naśladowania? Ta konferencja próbuje odpowiedzieć na te pytania - mówił ks. J. Olszówka.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk i organizacji kultury i sztuki.

- Rozważamy tu nie tylko historyczność postaci św. Jadwigi, ale pokazujemy, że była ona przez 800 lat ważna dla mieszkańców tej ziemi mimo zmieniających się narodowości oraz kultur. W XXI wieku nadal inspirujemy się tą wielką postacią, być czynić to, co ona w swoim życiu - przemawiał ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Burmistrz Gminy Trzebnica nie ukrywał, że św. Jadwiga Śląska wpisała się trwale w historii miasta Trzebnica, to jego najwybitniejsza mieszkanka, której imię jest znane na całym świecie.

- Jadwiga zmarła w opinii świętości, do dziś w mieście znajduje się jej grób. Osoba księżnej łączy naród polski i niemiecki. Urodzona w Niemczech i tam wychowana, potem resztę życia spędziła w Polsce i gdzie wsławiła się wspaniałą działalnością charytatywną jako władczyni zupełnie nietuzinkowa - mówił Marek Długozima.

Burmistrz trzebnicki podsumował, że cała miejscowość może być dumna, bo dzięki św. Jadwidze na mapie Dolnego Śląska i Polski rysuje się jako miasto pojednania polsko-niemieckiego.

- Chcemy rozszerzać to hasło m.in. na bazie partnerstwa z niemieckim miastem Kitzingen. Patronowanie św. Jadwigi napawa dumą, ale stawia przed nami także ciągle nowe wyzwania, które wynikają z jej naśladowania - konstatował burmistrz Trzebnicy.

Więcej informacji o tegorocznych uroczystościach jadwiżańskich, o pielgrzymce trzebnickiej oraz ciekawostek związanych ze św. Jadwigą Śląską można znaleźć na www.wroclaw.gosc.pl/Uroczystosci-jadwizanskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy