Nowy numer 3/2021 Archiwum

Studenci stworzyli serial o żołnierzach wyklętych

Organizacja studencka Sapere Aude nakręciła miniserial o żołnierzach niezłomnych - "Zachowali się jak trzeba". Zobacz pierwsze odcinki.

Fundacja "Sapere Aude", organizacja studencka działająca we Wrocławiu i Warszawie, przygotowała projekt kulturalno-edukacyjny „Zachowali się jak trzeba”. Inspiracją do tego przedsięwzięcia były słowa Danuty Siedzikówny ps. „Inka”: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

- Celem tej inicjatywy jest upamiętnienie żołnierzy wyklętych poprzez zaprezentowanie w formie audiowizualnej wybranych fragmentów "Pamiętników wyklętych", a także poezji z nimi związanej. Zaprosiliśmy do współpracy studentów PWST z Wrocławia oraz grupę montażową Tutek Video - mówi Katarzyna Krzykwa, koordynator projektu i wiceprezes fundacji "Sapere Aude".

Prace nad projektem rozpoczęli rok temu. Polegały głównie na wyborze fragmentów pamiętników żołnierzy wyklętych i poezji z nimi związanej, napisaniu scenariusza, znalezieniu dofinansowania, zatrudnieniu aktorów, lektorów, reżysera, scenografów, muzyka, ekipy montażowej, wypożyczeniu kostiumów z Centrum Technologii Audiowizualnych, a w końcu na nagraniu odcinków i zaplanowaniu promocji projektu.

W ramach projektu powstało pięć odcinków, które pojawiają się na kanale fundacji na YouTube w każdą środę i niedzielę do końca kwietnia. Skąd pomysł?

- Tematyka żołnierzy wyklętych jest bliska fundacji od samego początku jej działalności. Z naszej inicjatywy nazwano ulicę, prowadzącą do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka, im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Ponadto, od trzech lat razem z Centrum Historii Zajezdnia współorganizujemy konkurs stypendialny im. gen. "Nila" - dodaje Katarzyna Krzykwa.

Zobacz trailer TUTAJ, pierwszy odcinek TUTAJ, drugi odcinek TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama