Nowy numer 18/2021 Archiwum

Bieg charytatywny wrocławskiej wspólnoty l'Arche. Zapisy od 5 maja

Na nogach, na wózku lub z kijkami; z dzieckiem, z asystentem osoby z niepełnosprawnością, z kolegami ze szkoły; na hulajnodze, rolkach i na rowerze - na czymkolwiek, byle do przodu, można robić KILOMETRY DLA L’ARCHE i pomóc osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Wrocławska wspólnota Fundacji L’Arche, która prowadzi małe domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, obchodzi w tym roku swoje 18. urodziny. We wspólnym świętowaniu można uczestniczyć, biorąc udział w fundacyjnym urodzinowym I Biegu Charytatywnym wrocławskiej wspólnoty L’Arche.

– W czasie pandemii częściej tkwimy zamknięci w domach, mniej ludzi uprawia sport. Chcielibyśmy przez nasz bieg charytatywny przybliżyć wszystkim działalność l’Arche, obchodzącej swoje jubileusze, a także zachęcić do aktywności fizycznej – mówi Jakub Dykman, dyrektor wrocławskiej wspólnoty. – Mamy zamiar zaprosić do naszej akcji wszystkich, łącznie z osobami z niepełnosprawnością.

Bieg inauguracyjny odbędzie się 29 maja w parku M. Dąbrowskiej, na wrocławskich Karłowicach. Dodatkowo przez cały miesiąc – od 29 maja do końca czerwca – będzie można wziąć w nim udział wirtualnie, w całej Polsce, a nawet na świecie (jeśli będzie możliwe wysłanie medali i dyplomów pod wskazany adres w kraju). 

Zapisy na bieg ruszają 5 maja, w światowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapisać się można poprzez stronę https://www.larche.org.pl/wroclaw/bieg-charytatywny/ (ze względu na zmieniającą się sytuację pandemiczną organizatorzy będą aktualizowali informacje na temat biegu stacjonarnego). Jeśli ktoś nie może sam wziąć udziału w wydarzeniu, ma możliwość zostania fundatorem biegu innego uczestnika.

Wydarzeniu będzie towarzyszyła zbiórka na portalu www.zrzutka.pl. Fundacja dzięki zebranym funduszom chce m.in. wyremontować podjazd dla swoich domowników, czyli osób z niepełnosprawnościami, wejście do jednego ze swoich domów oraz taras, na którym mieszkańcy domów przed pandemią spotykali się z wolontariuszami, przyjaciółmi oraz gośćmi. Wszystkie te miejsca niszczeją i zaczynają zagrażać bezpieczeństwu mieszkańcom. 

Uczestnicy biegu mają do wyboru jeden z kilku wskazanych przez organizatorów dystansów: 1800 metrów, 3600 metrów, 5400 metrów lub 18 kilometrów. Uczestnik ma możliwość zadeklarowania również innego, wybranego przez siebie dystansu. Może go przebiec, przejść, przejechać na rowerze dwukołowym czy trzykołowym, a także przejechać go na dowolnie wybranym przez siebie przedmiocie – im bardziej niekonwencjonalnie, tym lepiej! Można biec samemu lub w towarzystwie asystenta, biec z dzieckiem w wózku lub z grupą kolegów i koleżanek, z psem lub innym zwierzęcym pupilem. Ma być kolorowo, różnorodnie i radośnie.

*

Najważniejsze zasady I Biegu Charytatywnego „Urodzinowe kilometry dla L’Arche”

Bieg odbędzie się od 29.05.2021 do 30.06.2021, w dwóch etapach:

Etap I – 29.05.2021 godz. 10.00-18.00, Park im. Marii Dąbrowskiej (Wrocław, Karłowice) – bieg inaugurujący wydarzenie;

Etap II  – od 29.05.2021 godz. 0.00 do 30.06.2021 godz. 23.59 – dowolna trasa i dowolne miejsce w Polsce, Europie, na świecie.

W Biegu charytatywnym można wziąć udział w dowolny sposób, czyli: w pojedynkę; parami – np. rodzic/opiekun z dzieckiem, asystent z osobą z niepełnosprawnością (np. poruszającą się na wózku, itp.), właściciel z czworonożnym pupilem; grupowo  (np. klasa, drużyna, grupa przedszkolna, nieformalna grupa przyjaciół, zespół, rodzina, itp.). W przypadku grupy dystans minimum i maksimum dotyczy każdego uczestnika z osobna. Każdy uczestnik wykonuje swoją aktywność osobno lub w małej grupie.

Można wybrać dowolny dystans pomiędzy 180 metrami a 18 kilometrami lub też zgłosić własny.

Minimalny dystans wynosi 180 metrów. Osoby poniżej 16 roku życia mogą pokonać dystans maksymalnie 1800 metrów. Uczestnicy powyżej 16. roku życia mogą wystartować na dystansie 1800 metrów, 3600 metrów, 5400 metrów lub 18 kilometrów. Uczestnicy powyżej 16. roku życia mogą wybrać dystans open, w którym uczestnicy pokonają dowolną ilość kilometrów dla L’Arche. 

Wybrany dystans może być pokonany w dowolny sposób, czyli możliwe są: bieg,

marsz, nordic walking, jazda rowerem (dwukołowym, trzykołowym, rotorze stacjonarnym), baby team (rodzic/opiekun z dzieckiem w wózku), wózkers w biegu sam lub z asystentem (z wózkiem mobilnym, manualnym, elektrycznym), „Na byle czym, byle do przodu” – na rolkach, hulajnodze, biegówkach, pchaczach, traktorze na pedały, gokardzie, szczudłach, w kajaku, na pontonie i w każdy inny sposób używając siły własnych mięśni. Dopuszczalny jest również każdy inny niekonwencjonalny sposób zgłoszony w trakcie rejestracji.

Wszystkie szczegółowe informacje i link do zapisu będą dostępne na stronie organizatora https://www.larche.org.pl/wroclaw/bieg-charytatywny/ od 5 maja, czyli Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

*

– 18 lat temu został otwarty pierwszy dom dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony przez Fundację L’Arche we Wrocławiu. Mieszkańcy sami wybrali dla niego nazwę „Tęcza” – mówi Jakub Dykman. – Od początku było to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością są traktowane jak domownicy, a nie podopieczni. Są gospodarzami we własnym domu, który prowadzą wspólnie z asystentami, mieszkającymi z nimi pod jednym dachem. Razem tworzymy wspólnotę, w której każdy jest ważny i każdy akceptowany ze swoimi mocnymi
i słabymi stronami. To jest ta różnorodność, która pomogła nam przez te wszystkie lata wzrastać i zakorzenić się w wybranym miejscu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama