Nowy numer 17/2024 Archiwum

"Iskry Niepodległej" przy CH Zajezdnia

Jeszcze tylko do środowego popołudnia będzie można wziąć udział w widowisku edukacyjnym "Iskry Niepodległej". Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych oglądający poznają fakty i historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Nowoczesny spektakl multimedialny pokazuje przedstawicieli różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność. Zobaczymy wkład Polaków w rozwój techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu oraz sportu.

Odwiedzając wystawę, możemy poznać na przykład historię Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych. Kolejnymi z bohaterów są m.in. Jan Szczepanik - wynalazca kamizelki kuloodpornej, Irena Sendlerowa, która uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, czy współpracujący z NASA Mieczysław Bekker.

Warto dodać, że są wśród nich również postacie bardzo mocno związane z Wrocławiem - prof. Ludwik Hirszfeld, lekarz, autor oznaczeń grup krwi i Wanda Rutkiewicz, polska himalaistka, absolwentka II LO we Wrocławiu, studiująca później na Politechnice Wrocławskiej.

Podczas spektaklu z bliska można także zobaczyć najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów, zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/2017.

We Wrocławiu wystawa będzie gościć na parkingu Centrum Historii "Zajezdnia" jeszcze tylko we wtorek (30 maja) od 10.00 do 18.00, a w środę (31 maja) - od 10.00 do 16.00. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy