Medialne nominacje

Ks. Rafał Kowalski

publikacja 05.11.2012 14:35

Od czerwca raz po raz w mediach pojawiają się spekulacje na temat następcy abp. Mariana Gołębiewskiego.

Medialne nominacje Abp Marian Gołębiewski we wrześniu skończył 75 lat. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego złożył rezygnację z funkcji metropolity wrocławskiego Archiwum GN

Okazją ku temu były już: złoty jubileusz kapłaństwa, 75. rocznica urodzin metropolity, a ostatnio pismo z października o przyjęciu rezygnacji księdza arcybiskupa przez papieża Benedykta XVI. Co niektórzy nawet odważnie twierdzą, że nowa nominacja pojawi się do końca tego roku. Wymieniają wady i zalety hierarchów rzekomo pretendujących do objęcia stolicy biskupiej we Wrocławiu.

Żeby rozwiać wątpliwości: abp Marian Gołębiewski, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, złożył rezygnację z funkcji metropolity wrocławskiego jeszcze w czerwcu tego roku. Decyzja Benedykta XVI o przyjęciu rezygnacji, którą hierarcha otrzymał trzy tygodnie temu, nabierze jednak mocy prawnej z chwilą nominacji i objęcia urzędu przez nowego metropolitę. Kiedy to nastąpi i kto będzie nowym ordynariuszem we Wrocławiu, zadecyduje Stolica Apostolska.