Święto kapituły

Karol Białkowski

publikacja 16.11.2012 22:05

We wspomnienie poświęcenia wrocławskiej katedry świętują kanonicy kapituły archidiecezjalnej. 16 listopada dołączyli do jej grona nowy prepozyt oraz dwóch członków.

Tradycjnie każdy z kanoników ma swoje stałe miejsce w stallach archikatedralnych Tradycjnie każdy z kanoników ma swoje stałe miejsce w stallach archikatedralnych
Karol Białkowski/GN

Ks. kanonik Stanisław Jóźwiak tłumaczy, że dawniej znaczenie kapituły było zdecydowanie większe. – Przed Soborem Watykańskim II zadania były dużo bogatsze. Jednym z nich był wybór administratora diecezji na czas, gdy nie było urzędującego biskupa. Teraz to zadanie przejęło kolegium konsultorów. Kiedyś z bycia członkiem kapituły wynikały również przywileje, np. beneficja. Dziś są to funkcje liturgiczne i szczególna troska o kościół katedralny – mówi.

Do kapituły archidiecezjalnej należy 15 kanoników gremialnych i 15 honorowych. – Kiedy dany kanonik kończy 75 lat, przechodzi na emeryturę i w jego miejsce powoływany jest nowy – dodaje ks. S. Jóźwiak. Podczas tegorocznego święta w poczet kanoników zostali włączeni: ks. prof. Mariusz Rosik jako kanonik gremialny, oraz ks. Paweł Cembrowicz jako kanonik honorowy. Abp Marian Gołębiewski powołał również nowego prepozyta kapituły. Został nim bp Andrzej Siemieniewski zastępujący bp. Edwarda Janiaka, który od kilku tygodni jest ordynariuszem diecezji kaliskiej. – Prepozyt organizuje działanie kapituły i przewodniczy obradom – wyjaśnia ks. Jóźwiak.

Uroczystościom kapitulnym w katedrze wrocławskiej przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski.

Nowym prepozytem został bp Andrzej Siemieniewski   Nowym prepozytem został bp Andrzej Siemieniewski
Karol Białkowski/GN
Ks. prof. Mariusz Rosik jest jednym z 15. członków gremianlnych   Ks. prof. Mariusz Rosik jest jednym z 15. członków gremianlnych


 

 

 

 

 

 

Ks. Paweł Cembrowicz otrzymał tytuł kanonika honorowego   Ks. Paweł Cembrowicz otrzymał tytuł kanonika honorowego
Karol Białkowski/GN