Kasa dla zdolnych

Karol Białkowski

publikacja 27.11.2012 19:17

Warto się uczyć. Do dolnośląskich uczniów trafiły stypendia z programu "zDolny Śląsk".

Beneficjentami stypendiów zostały aż 54 osoby Beneficjentami stypendiów zostały aż 54 osoby
Karol Białkowski/GN

Program „zDolny Śląsk” zrealizowany został już po raz dwunasty. Młodzież została nagrodzona nie tylko za wybitne osiągnięcia w nauce, ale również sportowe, artystyczne i za działalność społeczną. Na własny rozwój będą mogli przeznaczyć dodatkowe środki, bo stypendia wynoszą od 2 do 3 tys. zł. Uhonorowane zostały 54 osoby.

W uroczystej gali w Filharmonii Wrocławskiej, oprócz stypendystów, wzięły udział władze województwa oraz dolnośląski kurator oświaty Beata Pawłowicz. Pani kurator zwróciła uwagę, że każdy młody człowiek ma jakieś szczególne zdolności. Nagrodzeni zostali ci, którzy szczególnie pracowali nad rozwojem swoich umiejętności.

Patrycja Pawlaszek, jedna z laureatek stypendium, została wyróżniona za szczególne osiągnięcia w nauce i muzyczne.

Laureatka przyznaje, że czasem jest bardzo ciężko znaleźć czas na wszystkie aktywności. Zaznacza jednak, że jeśli ktoś bardzo chce, to potrafi zrealizować wszystko, co sobie zaplanuje. Patrycja przygotowuje się w tym roku do matury, a jej marzeniem są studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Program stypendialny "zDolny Śląsk" zainicjowany został w 2001 roku przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i samorząd województwa dolnośląskiego w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Do tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 400 kandydatów do stypendium. Pieniądze na realizację programu pochodzą z samorządu województwa, z Fundacji im. Batorego oraz z akcji 1 proc. podatku.