Wielki jubileusz

Agata Combik

publikacja 11.01.2013 16:50

Przez cały rok będą trwały obchody 300. rocznicy beatyfikacji i 50. rocznicy ustanowienia bł. Czesława patronem Wrocławia.

Wielki jubileusz O. Norbert Oczkowski OP (z lewej) uruchamia "jubileuszową" stronę internetową Agata Combik/GN

Uroczysta Eucharystia, odprawiona 12 stycznia, otwarła jubileuszowe świętowanie. Dzień wcześniej uruchomiona została specjalna strona internetowa poświęcona jubileuszowi patrona Wrocławia (blogoslawionyczeslaw.pl), która – oprócz poznania postaci błogosławionego, tekstów modlitw i szczegółów dotyczących tegorocznych obchodów – umożliwia także przesyłanie intencji modlitewnych, zanoszonych przez wstawiennictwo bł. Czesława.

A tegoroczne obchody, mające na celu m.in. konsolidację środowiska, które miałoby współpracować w celu doprowadzenia do kanonizacji bł .Czesława, zapowiadają się niezwykle interesująco. – Jubileusz nie ma charakteru jedynie religijnego, choć oczywiście ten wymiar stawiamy na pierwszym miejscu – mówi o. Norbert Oczkowski. – Dominikanie byli od początku siewcami kultury chrześcijańskiej  i taki charakter będą miały tegoroczne uroczystości.

Koncentrują się one wokół czterech wydarzeń: inauguracji jubileuszu (12 stycznia), 50. rocznicy ustanowienia bł. Czesława patronem miasta, świętowanej w ramach Dni Wrocławia (22-24 czerwca), połączonej m.in. z niezwykłą Nocą z bł. Czesławem,  lipcowej uroczystości odpustowej (19-20 lipca) oraz październikowej rocznicy beatyfikacji. Towarzyszyć im będą ceremonie liturgiczne, wydarzenia o charakterze naukowym i artystycznym, a także m.in. jarmark dominikański, planowana na Wzgórzu Polskim inscenizacja najazdu Mongołów na Wrocław i jego obrony dzięki bł. Czesławowi czy konkurs na graffiti o tej tematyce.

Marta Kierska Witczak, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, podkreśla wyrazisty wymiar muzyczny jubileuszowych obchodów: – W programie są koncerty i warsztaty, w tym koncerty organowe, muzyki dawnej i rozrywkowej, a także jazzu (jak Zaduszki Jazzławowe, z udziałem m.in. Piotra Barona, Natalii Niemen, Marka Bałaty). Trzeba wspomnieć o koncercie w ramach Wratislavia Sacra, koncercie Stefana Wesołowskiego czy chóru filharmonii w katedrze. W czasie wakacji co tydzień po niedzielnej Mszy św. o 12.00 w kościele św. Wojciecha planowane są koncerty organowe studentów, zakończone oprowadzaniem słuchaczy po kościele, ze szczególnym uwzględnieniem kaplicy bł. Czesława. W październiku z kolei będzie można posłuchać XVIII-wiecznych muzykaliów dominikańskich z Nysy i Dolnego Śląska, odnalezionych w archiwum Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród licznych wystaw planowane są ekspozycje dotyczące m.in. historii kaplicy bł. Czesława czy rekonstrukcji jego twarzy, a także „Komiks o bł. Czesławie”. Niezwykłość kaplicy patrona Wrocławia znajdującej się w dominikańskim kościele podkreśla dr Dariusz Galewski: – Ukończona w 1730 r., cudem przetrwała II wojnę światową, jest dowodem żywości kultu błogosławionego. Zastanawiająca jest wielka ilość użytego w kaplicy, bardzo kosztownego, alabastru – mówi, wspominając o bogactwie treści ukrytych w tymi miejscu wśród licznych figur, symboli i rzeźbiarskich scen.

W czasie konferencji poprzedzającej otwarcie jubileuszu zaprezentowano m.in. XVIII-wieczny obraz bł. Czesława, ukazanego nad panoramą Wrocławia, który znajduje się w klasztornych zbiorach i ma być wkrótce poddany konserwacji; o. Norbert wspomniał również o obrazie Błogosławionego, który zostanie poświęcony 12 stycznia: –  Jest on przeznaczony do indywidualnej peregrynacji, zawiera w sobie relikwie patrona Wrocławia. W każdą środę chętne osoby będą mogły zgłaszać się, by zabrać go do domu.

2013 rok upłynie wrocławianom i nie tylko "pod płaszczem" błogosławionego dominikanina. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie.