Zostań klerykiem na 3 dni

Ks. Rafał Kowalski

publikacja 15.01.2013 10:25

To nie będzie werbunek do seminarium ani zabawa w alumnów. To przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Zostań klerykiem na 3 dni Atutem rekolekcji są spotkania i rozmowy z klerykami Ks. Rafał Kowalski/GN

O atrakcyjności rekolekcji dla młodzieży męskiej, organizowanych już od czterdziestu lat w czasie ferii zimowych we wrocławskim seminarium, może świadczyć fakt, iż są osoby, które uczestniczyły w nich kilka razy i każdego roku pytają o kolejny termin spotkania. To także przeczy stereotypom, jakoby miały to być jedynie dni przeznaczone dla przyszłych kleryków czy osób zainteresowanych powołaniem kapłańskim. – Sami zainteresowani nie mają jeszcze w pełni sprecyzowanych poglądów na temat swojej przyszłości – mówi ks. Aleksander Radecki, ojciec duchowny MWSD we Wrocławiu. – Traktujemy sprawę szerzej, tzn. chcemy, żeby przyjechała młodzież, która chce pogłębić swoje życie religijne, umocnić się w wierze – tłumaczy, dodając, że młodzi ludzie, którzy są rozproszeni w szkołach i parafiach, często mogą poczuć się osamotnieni w swoim chrześcijaństwie. – Sam fakt, że w naszym domu może spotkać się – a tak było w szczytowych latach – ponad 300 osób, sprawia, że uczestnicy tych rekolekcji wyjeżdżają stąd umocnieni i przekonani, że nie są sami. Dlatego zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów, którzy chcą się pomodlić, wyciszyć, podyskutować na tematy związane z wiarą – dopowiada ks. Aleksander.  

Ojciec duchowny zaznacza, że nie chciałby, by czas spędzany w murach seminaryjnych miał formę zabawy w kleryka. Dodaje jednak, że „coś w tym jest”. – Jeśli młodzi ludzie wchodzą do seminarium, muszą skonfrontować swoje poglądy na temat tego domu, warunków życia w tym miejscu. To samo w sobie jest cenne, że nie będą opowiadali rzeczy nieprawdziwych, a niestety takie teorie o naszych klasztorach czy seminariach krążą:

Ks. A. Radecki podkreśla, że niewątpliwym atutem rekolekcji jest możliwość spotkania i rozmowy z samymi klerykami. – Niezależnie od tego, co uczestnicy usłyszą od prelegentów czy przełożonych, natychmiast można to skonfrontować z opiniami samych studentów – zaznacza. Opowiada przy tym z uśmiechem, że czas spędzony w seminarium może być niezapomnianym przeżyciem dla młodych mężczyzn. – Trudno mówić o owocach, bo te pozostają najczęściej tajemnicą, jednak nasi goście, czy to w ankietach wypełnianych na zakończenie spotkania, czy w mailach, piszą o tym, co im dały te dni. Wspomina także swoje nietypowe spotkanie z jednym z uczestników rekolekcji:

Zapraszając do udziału w tych szczególnych dniach skupienia, ojciec duchowny wrocławskiego seminarium dodaje: – Warunki, które tutaj mamy, sprawiają, że dawka rekolekcyjna, którą otrzymują ci młodzi ludzie, jest nieporównywalna z tym, co możemy zrobić w parafiach, gdzie spotkania z młodzieżą odbywają się często w zimnych kościołach i w ograniczonym czasie. Tutaj cały dzień jest zagospodarowany na tyle atrakcyjnie, żeby się nie nudzić, a jednocześnie – by coś konkretnego w uczestnikach pozostało.

Aby zgłosić swój udział w rekolekcjach, wystarczy napisać na adres: aradecki@pwt.wroc.pl lub zadzwonić na nr tel. 71 321 41 71. Liczba miejsc ograniczona.