Po nadzieję i wiarę

Karol Białkowski

publikacja 08.03.2013 17:28

Prawie 1,5 tys. maturzystów diecezji wrocławskiej zawierzyło zbliżające się egzaminy Królowej Polski.

Po nadzieję i wiarę Zawierzenia matur Maryi to nie akt desperacji, ale prośba o opiekę w trudnym i stresującym momencie życia. Karol Białkowski /Foto Gość

Doroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Kobieta wiary”. Myśl przewodnia nawiązywała do Maryi, Matki Chrystusa i do obchodzonego 8 marca Dnia Kobiet. Dla wielu uczniów dolnośląskich szkół wizyta w Częstochowie była pierwszą okazją, by spojrzeć w oczy Czarnej Madonny.

Przed południem, w kaplicy Matki Bożej, przed Jej cudownym obliczem, odbyło się nabożeństwo, podczas którego odczytany został akt zawierzenia matur. Natomiast przedstawiciele wszystkich szkół symbolicznie przekazali na ręce towarzyszących im kapłanów karty, na których wypisali słowa własnych zawierzeń. Fragment aktu przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie czyta Agnieszka:

Na co liczą młodzi ludzie? Dawid z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie mówi, że jako uczniowie szkoły o katolickich korzeniach nie wyobrażają sobie, by do egzaminu dojrzałości podejść bez oddania go w ręce Maryi, a jego kolega Bartek dodaje:

Paulina z II Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu przekonuje, że przyjechała do Częstochowy zawierzyć, oprócz egzaminu dojrzałości, całą swoją rodzinę oraz przyjaciół i wrogów. Nie kryje, że nabożeństwo ogromnie ją wzruszyło.

Po nabożeństwie odbyła się konferencja wygłoszona przez ks. Mirosława Malińskiego z Centralnego Ośrodka Duszpasterstw Akademickich „Maciejówka”. Kapłan zwrócił uwagę, że współcześni ludzie pędzą przez życie, choć w rzeczywistości marzą o tym, by się z tego pędu wyrwać. – Bóg nas stworzył, byśmy za Nim zatęsknili. Jesteście na rozdrożu, w czasie gdy wybieracie jedną z dwóch filozofii życiowych: dziękczynienia lub braku – mówił popularny „Malina”. Podał jednocześnie przykład narzekania na jakąś własną niedoskonałość i wdzięczności za wszystkie życiowe doświadczenia. – Chrześcijaństwo to nie tylko patrzenie na krzyż i mękę Chrystusa. To również spojrzenie na radość zmartwychwstania – tłumaczył.

Młodzież z Dolnego Śląska mogła też skorzystać z sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie pielgrzymki odbyła się Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej biskup pomocniczy wrocławski, Andrzej Siemieniewski. W homilii zachęcał młodzież do rozumienie Kościoła przez pryzmat przykazania miłości.

Oto nagranie całej homilii: