Uczą się prawdziwej miłości

Karol Białkowski

publikacja 14.03.2013 22:19

Na inaugurację Laboratorium Miłości redaktor "Gościa Niedzielnego", Franciszek Kucharczak wygłosił wykład o związkach partnerskich.

Uczą się prawdziwej miłości W sali "serowca" Politechniki Wrocławskiej zebrało się ponad 150 osób Karol Białkowski/GN

Laboratorium Miłości ma już niemałą tradycję. Pierwsza edycja odbyła się w 2004 r., a ta tegoroczna jest już szóstą z kolei. Inicjatywa, której organizatorem jest DA "Redemptor" wraz z Organizacją Studencką ”Donum”, odbywa się pod hasłem „Miłość w granicach czy granice w miłości”. W murach Politechniki Wrocławskiej prelegenci ukazują tajniki relacji między kobietami i mężczyznami. Wszystko po to, by lepiej zauważyć podobieństwa i różnice oraz zrozumieć potrzeby drugiej, bliskiej sercu osoby. Co wiedzą studenci o miłości? Mówi o. Mariusz Simonicz, redemptorysta, duszpasterz akademicki:

Skąd więc w debacie o miłości między kobietą i mężczyzną temat o związkach partnerskich i homoseksualizmie? Mówi jedna z organizatorek, Ada Nawrot z DA "Redemptor":

– Jeśli jesteście katolikami, to nie możecie być za związkami partnerskimi – mówił do młodzieży Franciszek Kucharczak. Felietonista "Gościa" tłumaczył też, skąd wzięło się tak skuteczne lobby homoseksualne, że dziś mniejszość próbuje narzucić większości swoje zdanie. Przypomniał o istnieniu manifestu programowego stworzonego przez dwóch amerykańskich gejów, którzy wyznaczyli w nim ramy postępowania, tak by byli oni odbierani przez większość społeczeństwa jako ofiary prześladowania. Własne przekonania ukazywali jako coś nieodbiegającego od normy. F. Kucharczak nawiązał również do trwającej w Polsce dyskusji o dyskryminacji prawnej związków partnerskich. Obalał argument, że osoby żyjące w tych związkach nie mogą odwiedzać się w szpitalach, odmówić zeznań sądowych itp. – Homoseksualizm sam w sobie nie jest zły. Grzechem jest przejście do jego realizacji – dodał prelegent.

Kolejnym aspektem poruszonym przez redaktora była nauka Kościoła dotycząca akceptacji przez katolików związków homoseksualnych. Nawiązał do dokumentu wydanego przez Kongregację Nauki Wiary w 2003 r., która sankcjonuje, jak powinien reagować katolicki polityk na próby wprowadzenia prawodawstwa. Cały wykład można odsłuchać poniżej.

Laboratorium Miłości potrwa jeszcze do soboty. Jutro, w piątek 15 marca, o godz. 19, wykład pt. „Jeżeli cię kocham, to czy wszystko mogę ci powiedzieć”, natomiast w sobotę, 16 marca, o godz. 17 konferencja pt. „Granice bliskości”. Wszystkie prelekcje odbywają się budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej (tzw. serowcu) przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

Konferencja Franciszka Kucharczaka:

cz. 1:

cz. 2:

cz. 3: