Pokochaj Miłość

Agata Combik

publikacja 01.06.2013 19:37

Dobiegł końca XV Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej w Trzebnicy.

Pokochaj Miłość Na zakończenie festiwalowych przesłuchań na scenie zgromadzili się wszyscy wykonawcy Agata Combik /GN

Co ciekawe, w tym roku pojawił się na nim akcent zakopiański – ludzie z trzebnickich Kocich Gór współpracują bowiem z przyjaciółmi spod Tatr. Nowością jest również prężna ekipa "Szefów Zadymy". A oprócz muzyki nie brak wspólnej modlitwy oraz czasu na rozmowy i nowe znajomości, zawiązywane choćby w Kawiarence Jadwiżańskiej.

– Hasło „Pokochaj Miłość” towarzyszy nam od początku istnienia festiwalu. To jest zachęta, by przez śpiew, przez różne talenty powiedzieć coś o Miłości, która towarzyszy nam przez całe życie, o Panu Bogu – mówi ks. Maciej Szeszko SDS. – W tym roku mamy ok. 150 uczestników festiwalowego spotkania. Występujące zespoły, soliści reprezentują naprawdę wysoki poziom. Jury będzie miało nie lada orzech do zgryzienia.

Choć na scenie Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu zgodnie z regulaminem mogli występować wykonawcy od 12. roku życia wzwyż, pewien swój udział w spotkaniu mieli także młodsi trzebniczanie – finałowy sobotni koncert Mietka Szcześniaka wpleciony został w trzebnickie obchody Dnia Dziecka (niestety deszcz popsuł nieco organizatorom szyki). – Ciekawą nowością jest koncert laureatów Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej w Zakopanem. Współpracujemy od dawna z jego organizatorami i postanowiliśmy "wymienić się" laureatami. Zwycięzca naszego festiwalu wystąpi u nich – mówi ks. Maciej. – Kolejna nowość to "Szefowie Zadymy", młodzi ludzie z Trzebnicy, z Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, zaangażowani w organizację festiwalu. Mają niesamowite pomysły…

Pokochaj Miłość   Zespół "Wniebowzięci" z Bagna Agata Combik /GN

Do tego grona należy między innymi Marcin Aniołek (nie mylić z salwatorianinem ks. Łukaszem Aniołem SDS, współorganizatorem festiwalu) – członek RMS-u, w czasie festiwalu ofiarnie pomagający np. przy posiłkach. A uczestnicy? Wśród artystów z różnych stron Polski jest i zespół "Wniebowzięci" z Bagna i "Deesis" z Bierutowa; ekipa z Dobroszyc, ale też silna grupa ze śląskiego Mikołowa – zespół "Ichtios", który przyjechał do Trzebnicy razem z wiernymi fanami. – Nasz zespół istnieje już 10 lat – tłumaczą Joasia (należąca do "grupy założycielskiej") i Alicja. – Niektórzy członkowie założyli już rodziny… Ale wciąż przychodzą nowi, młodzi ludzie. Śpiewamy utwory bardzo radosne, pełne energii; od jakiegoś czasu tworzymy też własne. W tej chwili jest nas 8 śpiewających dziewczyn i 3 panów grających na gitarach basowej i elektrycznej oraz perkusji.

Nagrodę Grand Prix w wysokości 500 euro oraz weekendową sesję nagraniową jury przyznało zespołowi "Follow Him" z Namysłowa. Pierwsze miejsce i nagrodę 250 euro otrzymały exequo Weronika Bednarska z Trzebnicy i Agata Jaworska z Celestynowa, drugie miejsce - zespół "Iunctus" z Oleśnicy, trzecie - "Pobudka" z Celestynowa.

Głównym organizatorem Festiwalu Piosenki Religijnej jest Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej. Współorganizatorami XV edycji festiwalu są Urząd Miejski w Trzebnicy i Zespół Placówek Kultury w Trzebnicy. Kolejne, muzyczne i nie tylko, święto młodych chrześcijan to wakacyjne Salwatoriańskie Forum Młodych:

Ks. Maciej zapowiada wiele atrakcji, a szczegółowe informacje na www.forummlodych.sds.pl