Noce Kościołów - program

Karol Białkowski / nocekosciolow.pl

publikacja 13.06.2013 15:07

Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa odbędą się na Dolnym Śląsku po raz czwarty. Impreza zatacza coraz szersze kręgi i już dwa razy miała swoją ukraińską odsłonę. W tym roku Noce Kościołów u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się przez cały ten tydzień, do 16 czerwca. W naszym regionie kultury na najwyższym poziomie będzie można zaczerpnąć w od 21 do 24 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Radio Rodzina.

Noce Kościołów - program Ubiegłe edycje Nocy Kościołów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zachęcamy wszystkich diecezjan do skorzystania z przygotowanych atrakcji ks. Rafał Kowalski /GN

Bardzo bogaty jest program tegorocznej edycji "Nocy Kościołów". Na zainteresowanych czeka szereg wykładów, paneli dyskusyjnych, wystaw, przedstawień oraz muzyczne koncerty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Zachęcamy, by wykorzystać również możliwość odwiedzenia i zobaczenia miejsc, które zwykle nie są dostępne dla publiczności. Poniżej prezentujemy wybrane punkty programu dotyczący stolicy Dolnego Śląska (chronologicznie). Szczegółowe informacje o wydarzeniach poza Wrocławiem oraz listę obiektów, które można bezpłatnie odwiedzić w czasie trwania Nocy Kościołów można znaleźć na stronie www.nocekosciolow.pl.

 

Dzień pierwszy - 21 czerwca 2013

1) Msza św. w kościele pw. św. Ducha ul. Bardzka 2/4, godz. 18.

Po Eucharystii panel dyskusyjny pt.: „Jak być dziś mamą i dobrze wychować dzieci?

Paneliści: Elżbieta Łozińska – doradca pedagogiczno-psychologiczny, Joanna Potocka - Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas”, Antonina Krzysztoń - wokalistka

Wprowadzenie i moderator: Marta Wilczyńska – Radio Rodzina

Po panelu koncert Antoniny Krzysztoń pt.„Światło w ciemności”

Antonina Krzysztoń zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984 – 92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów. Antonina występowała i występuje na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). W listopadzie 1993 roku piosenka Perłowa Łódź zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. To spowodowało, że Antonina stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności. Wiele osób kojarzy bł. Ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny‘68 r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie, jeszcze z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”, wydanej w „podziemnym” wydawnictwie „Nowa”. Współpracowała z dwoma muzykami – Słomą (instrumenty perkusyjne) i Kubą (bas), co zaowocowało płytami „Kiedy przyjdzie dzień”, „Pieśni  Wielkopostne”, Wołanie”. Antonina gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Współpracuje z pismem RUaH, w którym ma swoja stałą rubrykę „Zapistnik”.

 

2) Nabożeństwo dla chorych do założyciela Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego z wystawieniem relikwii Patrona Braci Miłosierdzia i innych świętych Zakonu. Konwent Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej ul. Traugutta 57/59, godz. 18.

w godz. od 19 do 22

Zwiedzanie kościoła przyklasztornego: katakumb i podziemi oraz klasztoru. Prezentacja multimedialna o historii wrocławskich Bonifratrów i ich posługi. Poczęstunek i degustację herbatek ziołowych z możliwością zakupu w klasztornej aptece.

 

3) Msza św. w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu pod przewodnictwem i z homilią abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, godz. 18.30

Po Eucharystii rozmowa z abp. M. Mokrzyckim: „Świadek pontyfikatu bł. Jana Pawła II”, którą poprowadzi red. Brygida Grysiak.

Na zakończenie koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Chóru Filharmonii Wrocławskiej

W programie: Arcangelo Corelli: Sonata a quattro, III Concerto grosso op. 6 oraz Marc-Antoine Charpentier: Te Deum

Wykonawcy:

Aldona Bartnik – sopran I, Aleksandra Turalska - sopran II
Piotr Karpeta - tenor, Tomáš Král – baryton, Jaromír Nosek – bas
Russell Gilmour – trąbka solo
Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne
Wrocławska Orkiestra Barokowa, Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne
Andrzej Kosendiak – dyrygent

Transmisja w Radiu Rodzina i TV Rodzina.

 

4) Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację w kościel pw. św. Henryka, ul. Gliniana 16, godz. 18.30.

Po Eucharystii spotkanie autorskie z Katarzyną Łaniewską. Recital poezji „Ziemia trudnej jedności”

Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak wybita aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL .W 2007, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Występowała w programie telewizyjnym Ziarno emitowanym w soboty na antenie TVP1 w roli babci. W tej samej stacji kreowała też postać Józefiny Lasek (babcia Józia) w serialu Plebania.

 

5) Wykład dr Joanny Dobiech: „Modlitewniki jako świadectwo wiary i życia”. Sala teatralna Liceum Salezjańskiego, kościół pw. Chrystusa Króla ul. Młodych Techników 17, godz. 18.30.

Wystawa od godz. 19 do 22 wybranych z kilu tysięcy modlitewników i śpiewników (najstarszy z XVIII wieku, miniaturowe i ręcznie pisane książeczki, bogate i misternie robione obwoluty).

 

6) Wystawa i wykład w Cerkwi prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego Wyspa Piaskowa ul. Św. Jadwigi, początek o godz. 18.30.

Finisaż wystawy fotografii w przedsionku cerkwi: Prawosławie przez dziurkę. Fotografia otworkowa.”, autorstwo o. hieromnich Sofroniusz (Wilenta), mnich monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.

godz. 20:00 wykład: ks. mitrat Eugeniusz Cebulski: „Św. Cyryl i św. Metody - dolnośląskie ślady ich misji do dziś.

 

7) Kościół św. Wojciecha pl. Dominikański, godz. 20.

Misterium średniowieczne o bł. Czesławie przygotowane przez uczniów Gimnazjów wrocławskich (akcja rozgrywać się będzie w kościele i w kryptach kościoła)

 

8) Kościół św. Antoniego al. Jana Kasprowicza 26 we Wrocławiu, godz. 20.

Droga krzyżowa „Śladami Kalwarii Karłowickiej”

 

9) Katedra ewangelicko-augsburska pw. Opatrzności Bożej ul. Kazimierza Wlk. 29, godz. 20.30.

Panel dyskusyjny: Zaczęło się od rzuconych kamieni – Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

Paneliści: o. dr Mariusz Tabulski (kościół rzymskokatolicki), ks. Aleksander Konachowicz (kościół prawosławny), ks. Marcin Orawski (kościół ewangelicko-augsburski), Jerzy Kichler (Gmina Wyznaniowa Żydowska)

Koncert Chóru kameralnego „Cappella Ecumenica” pod dyr. Adama Rajczyby

Chór kameralny „Cappella Ecumenica” powstał w roku 1999.Śpiewacy chóru (w połowie katolicy i ewangelicy) na co dzień przedstawiciele różnych zawodów, spotykają się na próbie raz tygodniu aby wspólnie uczyć się i poznawać nowe dzieła muzyczne. Chór działa przy parafii luterańskiej pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Na przestrzeni każdego roku „Cappella Ecumenica” uczestniczy w wielu uroczystościach kościelnych wykonując utwory stosowne do roku kościelnego, ubogacając nabożeństwa i msze wielu wrocławskich kościołów. Chór zapraszany bł. Jest także do oprawy muzycznej świeckich uroczystości, służąc muzyką podczas wystaw, wernisaży, spotkań uczelnianych, ślubów, pogrzebów czy różnych jubileuszy. Z racji nazwy i profilu działalności Jest zaangażowany w liczne spotkania ekumeniczne. W repertuarze chóru znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych  kompozytorów, a także muzyka typu spirituals i gospel. Chór ma w swoim dorobku pierwszą płytę CD. Nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych. Z ostatniego dorobku tego kompozytora można tu wymienić choćby muzykę na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza, oraz na wizytę Papieża Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku. Opracowania kolęd, które znalazły się na płycie Botor napisał w latach 1981-2002. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Adam Rajczyba

 

10) Bazylika garnizonowa pw. św. Elżbiety, godz. 20.30

Panel dyskusyjny: „Wiara w sporcie”

Paneliści: Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Tomasz Adamek (boks), Paweł Rańda (wioślarstwo)

Wprowadzenie i moderator: Przemysław Babiarz (TVP)

Po panelu koncert: TGD - Trzecia Godzina Dnia

TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. W roku 1982 w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej. Zespół nagrał do tej pory 9 albumów, 3 koncerty telewizyjne (TVP i Religia Tv) i 3 radiowe (PR „Trójka”). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (S.O.S, Sopot Festival), produkcjach płytowych i telewizyjnych współpracując m.in. z: Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono. Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy dwudziestoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta - Piotra Nazaruka. TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co „ubraną w dźwięki” modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.

 

Obiekty udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Kościołów

1) Kościół pw. św. Maurycego , ul. Romualda Traugutta 34

Kościół z piętnastowieczną kaplicą chrzcielną i przebudowaną w XVIII wieku na styl barokowy wieżą wg projektu arch. J. Peintnera. Przewodnik oprowadza po kościele w godz: 19:30, 20:15, 21:00, 21:45.

2) Klasztor Sióstr Elżbietanek, ul. św. Józefa 1/3

Kaplice św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej, kapitularz i refektarz klasztorny. Przewodnik oprowadza po klasztorze w godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.

3) Zespół Klasztorny Sióstr Urszulanek, pl. bp. Nankiera 16

Mauzoleum Piastów Śląskich i Kościół św. Jadwigi z obrazami M. Willmanna; barokowe opactwo z muzealnymi eksponatami; wirydarz klasztorny; barokowe wnętrza klasztorne: reprezentacyjny korytarz św. Klary; refektarz klasztorny. Przewodnik oprowadza po klasztorze w godz. 19, 20, 21, 22.

Dzień drugi - 22 czerwca 2013

1) I Piknik nad brzegiem Odry „Odrzańskie wiosło”, bulwar Xawerego Dunikowskiego, w godz. od 10 do 17.

Zawody dla dzieci o puchar arcybiskupa metropolity wrocławskiego Józefa Kupnego

 

2) Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, godz. 16.

Przesłanie bł. Jana Pawła II dla Polski! Co w nas zostało z nauczania papieża?

Wspominają: Kard. Henryk Gulbinowicz, Rafał Dutkiewicz (prezydent Wrocławia), red. Krzysztof Ziemiec (TVP),

Moderator i prowadzenie: Agnieszka Bugała

Spotkanie zakończy projekcja filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was”.

 

3) Kościół św. Wojciecha, pl. Dominikański, od godz. 17.30

Bł. Czesław – świadkiem wiary

Koncert pieśni rycerskich w wykonaniu zespołu muzyki dawnej „Decameron” oraz czytane przez Piotra Barona fragmenty historii o oblężeniu Wrocławia przez Mongołów, autorstwa Abrahama Bzowskiego (na placu TP SA, przy klasztorze)

Procesja z relikwiami bł. Czesława do kościoła św. Wojciecha

Godz. 18.30 Nieszpory o bł. Czesławie

Godz. 19 Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Czesława Kozona (Kopenhaga – Dania)

Czesław Kozon urodził się w 1951 r. na wyspie Falster jako syn polskiego emigranta, który uciekł z kraju przed prześladowaniami komunistów. Po uzyskaniu matury zdecydował się na drogę kapłańską. W latach 1971-1977 studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1979 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze św. Ansgara w Kopenhadze. Przez kolejne dziesięć lat pracował w parafiach na terenie Danii. W 1994 r. został wikariuszem generalnym diecezji. 22 marca 1995 r. został mianowany  biskupem Kopenhagi przez papieża Jana Pawła II. Konsekracja miała miejsce 7 maja 1995 r.

W godz. od 20:30 do 24:00 nocne zwiedzanie kościoła

 

4) Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację w kościele pw. św. Karola Boromeusza, ul. Krucza 58, godz. 18.

Po Eucharystii panel dyskusyjny: „Jak być dziś tatą i dobrze wychować dzieci?”

Paneliści: red. Tomasz Zubilewicz (TVN), red. Krzysztof Ziemiec (TVP), Jerzy Skoczylas (satyryk kabaretu Elita)

Prowadzenie i moderator: Jan Pospieszalski

Po panelu koncert zespołu 40 synów 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach

Transmisja w Radiu Rodzina

 

5) Msza św. o uzdrowienie z udzieleniem sakramentu chorych w kościele pw. św. Maurycego ul. R. Traugutta 34, godz. 18.30.

Po Eucharystii panel dyskusyjny: „Święci patronowie w chorobie, sytuacjach krytycznych, beznadziejnych i najtrudniejszych”.

Paneliści: ks. dr Aleksander Radecki – ojciec duchowny wrocławskiego Seminarium Duchownego, Jan Bartkowski – III zakon kanoników św. Norberta

Moderator i prowadzenie: ks. mgr Przemysław Pastucha.

Na zakończenie spotkania ucałowanie relikwii świętych patronujących sprawom najtrudniejszym.

 

6) Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację w kościele pw. Augustyna, ul. Sudecka, godz. 19.

Po Eucharystii panel dyskusyjny: „Jak realizujemy dziś nauczanie Jana Pawła II?”

Paneliści: dr Ewa Mańkowska (wicewojewoda dolnośląska), ks. prof. Roman Rogowski (PWT Wrocław), red. Tomasz Terlikowski (fronda.pl), prof. Wojciech Witkiewicz (dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego)

Moderator i prowadzanie: ks. dr Janusz Czarny (PWT Wrocław)

Po panelu koncert zespołu KapiBand

 

7) Spacer szlakiem wrocławskich ikon, od godz. 19.30

Prowadzony przez: Krystynę Czerni (Uniwersytet Jagielloński), Annę Siemieniec (Uniwersytet Wrocławski)

Katedra Prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. Św. Mikołaja 40, godz. 19.30.

Katedra Greckokatolicka pw. Świętych Wincentego i Jakuba, pl. bp. Nankiera 15, godz. 20:30 (Zwiedzanie XIII wiecznej krypty romańskiej od godz. 19 do 22:00)

Parafia Prawosławna pw. Świętych Cyryla i Metodego, ul. św. Jadwigi 14, godz. 21:30.

 

Obiekty udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Kościołów

1) Katedra św. Wincentego Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego we Wrocławiu, pl. bp. Nankiera 15

Przewodnik oprowadza po kościele w godz: 19:00, 20:00, 21:15, 22:00.

Zwiedzanie XIII wiecznej krypty romańskiej. Spacer Szlakiem wrocławskich ikon godz. 20.30. O ikonografii cerkwi oraz o twórczości Jerzego Nowosielskiego opowie: Krystyna Czerni (Uniwersytet Jagielloński), Anna Siemieniec (Uniwersytet Wrocławski).

2) Kościół św. Idziego – najstarszy Kościół na Dolnym Śląsku - XIII w., pl. Katedralny

Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem: godz: 19:30, 20:30, 21:30, 22:30.

3) Kościół św. Wojciecha i klasztor dominikański, pl. Dominikański 2

Jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta. Zwiedzanie kościoła z przewodnikiem od godz.: 21:00 do 24:00.

Dzień trzeci - 24 czerwca 2013

1) Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, Ostrów Tumski, pl. Katedralny, godz. 13

Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Przewodniczy: ks. inf. Adam Drwięga w dzień jubileuszu 50-lecia kapłaństwa

Transmisja w Radiu Rodzina i TV Rodzina

 

2) Kościół św. Krzyża, Ostrów Tumski, ul. Katedralna, godz. 18.00

Panel dyskusyjny: „Męczennicy wiary. Prześladowanie i dyskryminacja chrześcijan” - Bp Hiacynt O. Egbebo (Nigeria)

Bp Hiacynt O. Egbebo, MSP pracuje w Wikariacie Apostolskim Bomadi w Nigerii. Ta kościelna jurysdykcja rozciąga się przez trzy województwa Bayelsa, Delta i River state. Jest w samym sercu regionu Delty Nigru, który przynależy do południowej i północnej części Nigerii. Ludność tego obszaru szacuje się na 2 miliony 600 tysięcy z czego 1 procent czyli około 27 tysięcy to katolicy. Ur. 1955, święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r., a biskupie w 2007 r.

Koncert: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską.

 

3) Kościół uniwersytecki pw. Imienia Jezus, ul. Uniwersytecka 1, godz. 18

Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II i o rychłą kanonizację

Transmisja w Radiu Rodzina

Po Eucharystii panel dyskusyjny: „Obrońmy wiarę. Upadek chrześcijańskiej cywilizacji Europy”

Paneliści: Marek Jurek (b. marszałek Sejmu RP), Konrad Szymański (poseł PE), ks. prof. Józef Pater (PWT Wrocław)

Wprowadzenie i moderator: ks. dr hab. Andrzej Małachowski

(Po panelu Nieszpory i przejście procesyjne z pochodniami do Klasztoru Sióstr Urszulanek. Podczas procesji wykonany zostanie nokturn o św. Janie Chrzcicielu)

Koncert: Schola Gregorianka Silesiensis

Schola Gregoriana Silesiensis powstała w styczniu 2000 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego. Od września 2000 r. do lipca 2002 r. działała przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W kwietniu 2002 r. członkowie Scholi powołali do życia Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”. W założeniach programowych zespołu znajduje się działalność liturgiczno-koncertowa związana z odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z terenu Dolnego Śląska. Pod koniec 2004 roku ukazała się płyta In Agenda  efunctorum nagrana wspólnie przez Scholae Gregorianae Silesiensis i zespół wokalny Bornus Consort. Zespół od 2001 roku współpracuje ze Scholą Teatru Wiejskiego Węgajty, wraz z którą bierze udział w przedstawieniach dramatów liturgicznych Ludus Danielis, Ludus Paschalis i Ordo Stellae.

 

4) Kościół pw. św. Maksymiliana M. Kolbego (Gądów), ul. Horbaczewskiego

Msze św. o godz. 9.30, 11.00, 12.30 z oprawą muzyczną zespołu ewangelizacyjnego CLARET GOSPEL

Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczy – bp Hiacynt O. Egbebo, Nigeria

Bp Hiacynt O. Egbebo, MSP pracuje w Wikariacie Apostolskim Bomadi w Nigerii. Ta kościelna jurysdykcja rozciąga się przez trzy województwa Bayelsa, Delta i River state. Jest w samym ser cu regionu Delty Nigru, który przynależy do południowej i północnej części Nigerii. Ludność tego obszaru szacuje się na 2 miliony 600 tysięcy z czego 1 procent czyli około 27 tysięcy to katolicy. Ur. 1955, święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r., a biskupie w 2007 r.

 

5) Kościół pw. św. Faustyny (Sępolno), ul. Jackowskiego, godz. 18

Msza św. z oprawą muzyczną zespołu ewangelizacyjnego CLARET GOSPEL

Po Mszy św. koncert zespołu CLARET GOSPEL

Zespół ewangelizacyjna Claret Gospel z misji Ojców Klaretynów w Abidżanie i Bouaflé na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedstawia jak śpiewem i tańcem modli się Afryka. To nie jest jedynie koncert, ale przede wszystkim świadectwo wiary i uwielbienia Boga. To ewangelizacja. Chrześcijanie z kraju, gdzie Ewangelizację rozpoczęto zaledwie przed 100 laty, przybywają do Polski, do kraju o tysiącletniej tradycji chrześcijańskiej, aby dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Opiekunem duchowym zespołu jest Ojciec Roman Woźnica, który wraz z Ojcem Andrzejem Kobylińskim pracował w Afryce przez ponad 20 lat.

 

6) Kościół św. Jakuba i św. Krzysztofa, ul. B. Krzywoustego (Psie Pole), godz. 19.00

Drogi św. Jakuba – prelekcja z pokazem multimedialnym

Prowadzi: Andrzej Kofluk – przewodnik PTTK, odbył pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella

 

7) Cerkiew prawosławna pw. śś. Cyryla i Metodego, ul. Św. Jadwigi, godz. 19.30

Wykład: „Święci Janowie w Historii Koscioła” - ks. dr Piotr Nikolski (Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Swidnicy)

Godz. 20.30 (Oficjum) Nabożeńswo wigilijne Narodzenia św. Jana Chrzciciela – Poprzednika  Pańskiego, celebrowane przez duchowieństwo cerkwi z uczestnictwem chóru Oktoich.

Godz. 21.30 zamkniecie wystawy Fotografii Otworkowej prac o.hieromnicha Sofroniusza z Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej.

 

Obiekty udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Kościołów

1) Katedra św. Wincentego Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego we Wrocławiu, pl. bp. Nankiera 15

Przewodnik oprowadza po kościele w godz: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.

Pokaz multimedialny kaplicy Matki Bożej Siedmiu Boleści – Hochberga o godz. 19:30 i 21:30. Zwiedzanie XIII wiecznej krypty romańskiej.

2) Klasztor Sióstr Notre Dame, ul. św. Marcina 12

Po raz pierwszy w tym roku w trakcie trwania Nocy Kościołów można zwiedzać ślady dawnego Zamka Piastowskiego, który znajdował się po obu stronach  współcześnie istniejącej ulicy św. Marcina między Odrą, ulicą Świętokrzyską i budynkami ul. św. Marcina 10 i 12. Przewodnik oprowadza po kościele i klasztorze w godz.: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.

3) Kościół św. Wojciecha, pl. Dominikański 2

Jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta. Przez cały dzień jarmark bł. Czesława na terenie TP SA. Zabawy dla dzieci, stragany, stoiska rycerskie, koncerty, wystawy, konkursy itd.