Dni Wrocławia z bł. Czesławem i dziecięce dzieła

Agata Combik

publikacja 19.06.2013 15:37

Modlitwa, ale także spektakl, jarmark, koncerty, gry miejskie - 50. rocznicy ogłoszenia bł. Czesława patronem miasta towarzyszy wiele interesujących propozycji.

Dni Wrocławia z bł. Czesławem i dziecięce dzieła Pani Mariola Rzeźniczak ze SN nr 63 prezentuje jeden z dziecięcych portretów bł. Czesława Agata Combik /GN

W związku z tegorocznymi obchodami jubileuszowymi we wrocławskich szkołach zrodziło się mnóstwo barwnych inicjatyw – uczniowie wykonali m.in. portrety patrona, szykują się do tworzenia makiet ukazujących najazd Mongołów, opracowali gry miejskie o średniowiecznej tematyce, włączyli się w spektakl przygotowywany na podstawie XVII-wiecznej biografii Błogosławionego. Uwagę młodych artystów najczęściej przyciąga ogniste kule, dzięki którym miał obronić Wrocław przed mongolskim najazdem. Malowali go z krzyżem, kwiatami, katedrą wrocławską, miotającego ogień… Część prac prezentujemy w galerii obok artykułu.

W najbliższych dniach będzie wiele okazji do spotkania z XIII-wiecznym dominikaninem:

W piątek 21 czerwca przed południem uczniowie wrocławskich szkół wezmą udział w grze terenowej o bł. Czesławie (młodzież wyruszy tropem zaginionego klucza miasta). O 18.00 odbędą się nieszpory gregoriańskie w starym refektarzu klasztoru dominikanów we Wrocławiu (wejście od ul. Janickiego), a następnie procesja z relikwiami do kościoła. O 19.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Czesława Kozonia z Kopenhagi, o 20.00 spektakl o bł. Czesławie, wzorowany na średniowiecznych misteriach czy ludusach.

W sobotę 22 czerwca po nabożeństwie dziękczynnym, o 19.00 zostanie odprawiona Msza św. (z kazaniem bp. Czesława Kozonia), o 20.00 odbędzie się koncert średniowiecznych pieśni rycerskich w wykonaniu zespołu Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju (zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu w stylowych strojach z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów), od 21.00 do 24.00 nocne oprowadzanie po kościele, o 21.30 w starym refektarzu klasztornym pokaz filmu dokumentalnego autorstwa J. J. Kolskiego „Zostań z nami” na temat pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia w 1983 roku.

W niedzielę 23 czerwca w czasie „Jarmarku bł. Czesława” (przy ul. Purkyniego 2) przewidziane są liczne atrakcje – występy zespołów muzycznych, konkursy i zabawy dla dzieci, loteria, stoiska z książkami, rękodziełem i rozmaitymi przekąskami – a także z narodowymi potrawami ormiańskimi. Dochód z jarmarku przeznaczony jest na potrzeby świetlicy dla dzieci prowadzonej przez klasztor na ul. Nowej 4.

W poniedziałek 24 czerwca zostanie poświęcone popiersie bł. Czesława w panteonie znanych wrocławian, odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Miasta w obecności dominikanów. O 18.30 zostanie odprawiona Msza Św. w katedrze, w intencji miasta.