Każdy coś dostaje

Ks. Rafał Kowalski

publikacja 31.08.2013 16:10

Ponad tysiąc osób na IV Pielgrzymce Niepełnosprawnych do Henrykowa. Inicjatywa jest stosunkowo młoda, jednak na stałe wpisała się w kalendarz imprez, organizowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku.

Każdy coś dostaje Uczestnikami opiekowało się 120 wolontariuszy. Większość to członkowie KSM-u Ks. Rafał Kowalski /GN

Od czterech lat w ostatnich dniach sierpnia pocysterskie opactwo w oddalonym zaledwie 60 km od Wrocławia Henrykowie odwiedzają osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele. Każdego roku przybywa uczestników i wolontariuszy. Tym razem liczba pielgrzymów przekroczyła tysiąc. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. To było pierwsze spotkanie arcybiskupa z niepełnosprawnymi od czasu objęcia rządów w diecezji. 

– Każdego roku czegoś nowego się uczymy i niewątpliwie czuję się dziś spokojniej niż w czasie naszej pierwszej pielgrzymki – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które, wraz z Dolnośląskim Forum Integracyjnym, było organizatorem spotkania. – Wiem, że młodzież jest bardzo zaangażowana i wspaniale zorganizowana – zaznacza wrocławski kapłan, dodając, że przy organizacji spotkania i obsłudze pątników posługuje 120 wolontariuszy. Wśród nich przeważają członkowie KSM.

Przedstawiciel drugiego z organizatorów Paweł Napora zauważa, że pielgrzymka stanowi doskonałą okazję do tego, by młodzi poznali bliżej osoby niepełnosprawne. – Wspaniale, że dzieje się to nie poprzez prelekcje, wykłady czy lekcje, ale w normalnym kontakcie. Młodzież dostrzega radość, którą te osoby, pomimo swojej niepełnosprawności, emanują. Mogą razem modlić się i wspólnie bawić.

Każdy coś dostaje   Abp Józef otrzymał kwiaty wykonane z papieru przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Ks. Rafał Kowalski /GN Organizatorzy pielgrzymki mają świadomość, iż dzięki ich inicjatywie udaje się aktywizować osoby niepełnosprawne, czy wręcz zachęcić je do opuszczenia swoich domów, spotkania się z innymi. Dodają jednak, że jest to kropla w morzu potrzeb. – Na całym Dolnym Śląsku jest ok. 450 tys. osób niepełnosprawnych, z czego w samym Wrocławiu ok. 60 tys. Świetnie by było, gdyby jak najwięcej z nich udało się tutaj zaprosić – mówią.

Radości z faktu dużej frekwencji nie krył poseł Sławomir Piechota, jeden z pomysłodawców spotkań w Henrykowie. – Moja radość jest tym większa, że widzę ilu młodych ludzi jest zaangażowanych w to dzieło – podkreśla i dopowiada, że dla osób niepełnosprawnych bardzo ważna jest możliwość doświadczenia tego, że w swoich problemach nie są osamotnieni. – Okazuje się, że pomimo tak wielu ograniczeń ci ludzie potrafią być szczęśliwi i uśmiechnięci. Ta radość może zarażać innych, dlatego można powiedzieć, że fenomenem takich spotkań jest to, że tu wszyscy zostają obdarowani: niepełnosprawni, którzy mogą wyjść z domów, być razem, modlić się oraz ci, którzy się nimi opiekują i doświadczają tej atmosfery. 

Na zakończenie Eucharystii metropolita wrocławski przekazał informację o mianowaniu ks. Arkadiusza Krziżoka, asystenta diecezjalnego KSM, diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych.

Organizację pielgrzymki wsparły gminy: Ziębice i Wrocław oraz Fundacja Polska Miedź a także liczne grono sponsorów indywidualnych.

Każdy coś dostaje   Ks. Arkadiusz Krziżok, diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych Ks. Rafał Kowalski /GN