W górach jest wszystko, co kocham...

Karol Białkowski

publikacja 04.09.2013 11:57

Rozpoczął się obóz adaptacyjny dla studentów Biały Dunajec 2013. To już 30. edycja największego obozu w Polsce skupiającego duszpasterstwa akademickie z Wrocławia i Opola.

W górach jest wszystko, co kocham... Czas ruszyć w drogę Karol Białkowski /Foto Gość

Ponad 700 osób przybyło w środę 4 września do Białego Dunajca. Można pokusić się o stwierdzenie, że na kilkanaście dni miejscowość opanowali studenci. Nie będzie popijaw, głośnych imprez i używek, za to dobra zabawa i turystyka będą splatać się z pożywką dla ducha. Czuwać nad tym będzie kilkunastu duszpasterzy akademickich. - Specyfiką naszego obozu jest to, że tworzą go studenci dla studentów. W dużej części uczestnicy to młodzież rozpoczynająca swoją akademicką przygodę, ale są też tacy, którzy zakochali się w szczególnej atmosferze tego wydarzenia i nie wyobrażają sobie, by nie wziąć w nim udziału - mówi Michał Kuczaj, szef obozu.

Duża grupa młodzieży do Białego Dunajca wybrała się specjalnymi autobusami. Na miejscu czekali na nich organizatorzy. - Każda chatka odpowiada jakiemuś duszpasterstwu. Ma swoją kadrę - szefa, tzw. KO-wca, głównego turystycznego i osobę odpowiedzialną za kuchnię. Te osoby przyjechały na miejsce kilka dni wcześniej, by logistycznie przygotować przyjęcie wszystkich uczestników - dodaje. Obóz w Białym Dunajcu to prawdziwa szkoła życia. Oprócz przyjemności studenci mają również swoje obowiązki. Codziennie inna grupa ma dyżur kuchenno-sprzątający i to od niej zależy, czy pozostali mieszkańcy chatki nie będą chodzić głodni.

Założeniem obozu jest chodzenie po górach w myśl zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch". W jego programie jest także kilka imprez cyklicznych: bieg otrzęsinowy, Konkurs Piosenki Wszelakiej, Dzień Otwartych Chałup oraz wiele zawodów sportowych. Każdego dnia w miejscowym kościele odprawiana jest obozowa Eucharystia. - Ważne, aby tego czasu nie zmarnować. Dobrą zabawę można połączyć z tym, co ubogaca ducha - mówi Ania, jedna z uczestniczek. Jak podkreślają organizatorzy, głównym celem wydarzenia jest pokazanie, że duszpasterstwa akademickie są dobrym miejscem do pogłębiania swojej relacji z Chrystusem podczas trwania roku akademickiego.