Eminencjo, kochamy Cię!

Karol Białkowski

publikacja 16.10.2013 22:50

Po przedpołudniowym dziękczynieniu w katedrze wrocławskiej przyszedł czas na świętowanie w gronie mieszkańców Wrocławia. Abp Józef Kupny wraz z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem zorganizowali wspaniały koncert dla Jubilata. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. gości.

Eminencjo, kochamy Cię! Uroczystości jubileuszowe sprawiły kardynałowi wiele radości Karol Białkowski /GN

Podczas ponadpółtoragodzinnego spotkania w Hali Stulecia więcej było wrażeń artystycznych niż słów. Wchodzącego na salę kard. Henryka Gulbinowicza przywitała burza oklasków i śpiewające gromkie "Sto lat" dzieci. Najmłodsi wręczyli również Jubilatowi 90 róż symbolizujące przeżyte lata.

Jako pierwszy głos zabrał abp Józef Kupny. - Nie sposób wyrazić uznania, które należy się bohaterowi dnia dzisiejszego. Można snuć wielogodzinną opowieść o licznych zasługach i dowodach wielkiej miłości do Boga i człowieka Waszej Eminencji - mówił. Zaznaczył, że wszelkie próby pochylenia się nad życiem i osiągnięciami księdza kardynała nigdy jednak nie okażą się kompletne. - Każdy z nas zgromadzonych w tym wyjątkowym miejscu chce z głębi serca podziękować Waszej Eminencji za jego nieoceniony wkład w budowanie tego naszego domu, jakim jest wrocławski Kościół. O ile bycie ojcem rodziny, który dba o byt swoich najbliższych, to bardzo trudne zadanie, o tyle bycie ojcem ludzkich dusz wydaje się jeszcze trudniejsze - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całego wystąpienia abp. Józefa Kupnego:

Bardzo wiele ciepłych i zabawnych wspomnień ze wspólnych kontaktów przytoczył prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Przypomniał, że dzisiejszy Jubilat był zaangażowany w ukrycie sławnych już 80 milionów zł, należących do wrocławskiej "Solidarności". - Eminencjo, za niezłomną postawę w czasach "Solidarności" i stanu wojennego, za opiekę nad internowanymi i prześladowanymi, za poczucie humoru i odwagę oraz za zdecydowane i bezwarunkowe wsparcie polskich aspiracji do wolności bardzo serdecznie dziękuję - mówił prezydent i przytaczał kolejne anegdoty:

Kończąc swoje wystąpienie, R. Dutkiewicz powiedział: - Mam jeszcze jedno zdanie, po którym jest napisane słowo "oklaski". To zdanie brzmi - Kochamy Cię, Księże Kardynale.

Jubilat otrzymał od prezydenta i mieszkańców Wrocławia Biblię w przekładzie ks. Jakuba Wujka z klasycznymi drzeworytami Gustave'a Doré - wierną kopię arcydzieła sztuki edytorskiej z lat 1871-72. Prezydent przekazał również list gratulacyjny od ministra kultur i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Całe wystąpienie prezydenta Rafała Dutkiewicza:

Zanim głos oddano kardynałowi Gulbinowiczowi, zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry, solistów i tancerzy Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ewy Michnik, dyrektor placówki.

Ostatnim mówcą był główny bohater uroczystości. Kard. H. Gulbinowicz po raz kolejny dziękował za wspaniałe święto jego urodzin oraz za wszystko, czego doświadczył i doświadcza podczas swojego życia. - Bardzo serdecznie przepraszam, że tak długo żyję i narobiłem wam, czcigodni i dostojni, tyle kłopotu z racji mojego jubileuszu - mówił, żartując, Jubilat. Zachęcamy do wysłuchania całego przemówienia.

fragment wystąpienia kard. Henryka Gulbinowicza podczas jubileuszu swoich 90. urodzin
Karol Białkowski

Jednym z gości kard. H. Gulbinowicza był osobisty fotograf papieża bł. Jana Pawła II, Arturo Mari.

Koncert zakończył pokaz multimedialnej fontanny w pobliżu Hali Stulecia. Był on dedykowany kard. H. Gulbinowiczowi i bł. Janowi Pawłowi II z okazji 35. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Bardzo wiele zdjęć z jubileuszu można obejrzeć w galerii. Zachęcamy także do zapoznania się z relacją z przedpołudniowych uroczystości w archikatedrze wrocławskiej. Można ją znaleźć tutaj.