Zrozumieć język Boga

Ks. Rafał Kowalski

publikacja 24.10.2013 14:49

Było o sinicach, dinozaurach i niedźwiedziach. Przydał się nawet kryształowy wazon i rewolwer. Bp Andrzej Siemieniewski bardzo obrazowo tłumaczył młodzieży czy katolik może wierzyć w teorię ewolucji.

Zrozumieć język Boga Wielu uczestników robiło notatki słuchając wykładu Ks. Rafał Kowalski /GN

Spotkanie w auli PWT odbyło się w ramach, organizowanego przez uczelnię cyklu wykładów „Fides et ratio – junior”. Hierarcha wyjaśnił słuchaczom czym jest teoria ewolucji. Przytoczył przy tym m.in. poglądy Mikołaja z Kuzy na temat biblijnego opisu stworzenia świata. – Zastanawiał się on jak zrozumieć Księgę Rodzaju, pytając „Jak rozumieć stwierdzenie: Pan Bóg rzekł, albo, że stwarzał świat sześć dni” – mówił ksiądz biskup, dodając, że Mikołaj porównał proces stwarzania do pracy człowieka, produkującego piękne szklane naczynia.

 – Proces powstawania naczynia może pomóc w zrozumieniu procesu stwarzania świata – tłumaczył bp Andrzej, dodając: – Potrzebna jest materia – rozgrzane szkło, ale na samym początku musi być projekt. Przecież zanim naczynie powstanie ono wcześniej istnieje w umyśle twórcy. Ktoś musiał je sobie wyobrazić. Następnie zwrócił uwagę, że szkło zamienia się w naczynie za pomocą tchnienia. Ostatnim elementem potrzebnym jest kunszt artysty.  Mikołaj mówi, że na początku jest chaos, materia niekształtna, potem projekt Boży, który wciela się w materię.

Prelegent przywołał także badania, które doprowadziły do odkrycia kodu genetycznego człowieka.

Posłuchaj całego wykładu bp Andrzeja:

cz. I:

cz. II:

Hierarcha Zapytał także młodych co mają wspólnego ewolucja i rewolwer i odpowiedział:

Po prelekcji młodzież zadawała biskupowi pytania. Wzięła też udział w konkursie, który dotyczył treści poruszanych podczas wykładu. Sami zainteresowani przyznali, opuszczając aulę PWT, że tego typu spotkania są dla nich bardzo pożyteczne. Oto krótka wypowiedź Pauliny z LO 29 we Wrocławiu:

Inicjatywa "Fides et ratio - junior" wyłoniła się z tzw. Areopagu na wyspie. Organizatorzy widząc spore zainteresowanie tematyką wiary i rozumu postanowili zorganizować specjalne spotkania dla młodych ludzi. – Chcemy odpowiadać na pytania, dotyczące relacji pomiędzy religią a nauką ich językiem i w sposób dostosowany do ich wieku – mówi ks. prof. Rajmund Pietkiewicz, jeden z pomysłodawców inicjatywy.

Kolejne spotkanie dla młodzieży odbędzie się 7 listopada. Dr hab. Stanisław Rosik, historyk opowie o tzw. „ciemnocie średniowiecza”. Organizatorzy zapraszają uczniów liceów i gimnazjów wraz z nauczycielami. Proszą jednak o zgłoszenie ilości uczestników, ponieważ poza wykładem przewidziane są także pewne propozycje kulturalne. Każdy z uczestników otrzyma także obiad.     

Zrozumieć język Boga   Laureaci konkursu z księdzem biskupem Ks. Rafał Kowalski /GN Zrozumieć język Boga   Wazon też może przydać się podczas tłumaczenia Księgi Rodzaju Ks. Rafał Kowalski /GN